PIN dienos mokyklose

PIN dienos mokyklose

Projekto filmas „Mes esame autoriai“ 

Apie projektą 2018 m.

 Nuo balandžio 13 d. iki gegužės vidurio Asociacija LATGA organizuoja edukacinių renginių „PIN diena mokyklose: LATGA autorių pamokos jaunajai kartai apie intelektinę nuosavybę“ ciklą. Tai tęstinis projektas, kurį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros ministerija pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programą.

 Projekto esmė – pamokų apie intelektinę nuosavybę ciklas vyresniųjų klasių moksleiviams. Mūsų sumanymu, jų vesti į savo buvusias mokyklas grįžta žinomi įvairių sričių autoriai. Pamokos vyksta diskusijų pavidalu, o jas moderuoja LATGA specialistai.  Pamokas planuojame surengti Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Alytuje.

Balandis

Balandžio 13 d. pamoka vyks Šiauliuose, Saulėtekio gimnazijoje, o ją kartu su mūsų specialistu ves rašytojas, poetas, literatūros kritikas, humanitarinių mokslų daktaras Rimantas Kmita.

 Balandžio 16 d. pamoka vyks Vilniuje, Salomėjos Nėries gimnazijoje, o ją kartu mūsų specialistu ves kompozitorius, „eurovizinės“ dainos autorius Vytautas Bikus.

 Balandžio 18 d. pamoka vyks Vilniuje, Tuskulėnų gimnazijoje, o ją kartu su mūsų specialistu ves kino režisierė Giedrė Beinoriūtė.

 Balandžio 20 d. pamoka vyks Klaipėdoje, Versmės progimnazijoje, o ją su mūsų specialistu ves kino režisierė Kristina Buožytė.

 Balandžio 20 d. pamoka vyks Klaipėdoje, Žemynos gimnazijoje, o ją su mūsų specialistu ves dainų tekstų autorius Juozas Liesis.

 Balandžio 25 d. pamoka vyks Kaune, A.Martinaičio dailės mokykloje, o ją su mūsų specialiste ves dailininkai Eimantas Markūnas ir Antanas Obcarskas.

 Balandžio 30 d. pamoka vyks Kauno r., Kulautuvos pagrindinėje mokykloje, o ją su mūsų specialistu ves rašytoja Ugnė Barauskaitė.

 

Gegužė

Gegužės 4 d. pamoka vyks Marijampolės Šaltinio vidurinėje mokykloje, o ją su mūsų specialistu ves muzikos autorius ir atlikėjas Saulius Prūsaitis.

Gegužės 8 d. pamoka vyks Alytaus Dzūkijos pagrindinėje mokykloje, o ją su mūsų specialistu ves muzikos autorius Alvydas Jegelevičius.

Gegužės 8 d. pamoka vyks Senosios Varėnos Andriaus Ryliškio vidurinėje mokykloje, o ją su mūsų specialistu ves kino režisierius Emilis Vėlyvis.

Gegužės 9 d. pamoka vyks Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijoje, o ją su mūsų specialistu ves muzikos autorius Leonas Somovas.

 

Planuojamos pamokos: Vilniaus Minties gimnazijoje (su muzikos autore Juste Arlauskaite Jazzu), Vilniaus šv.Kristoforo gimnazijoje su režisieriumi Oskaru Koršunovu) ir Kauno J.Jablonskio gimnazijoje (su rašytoja Jurga Šalaševičiūte-Rebeka Una).

 Projekto tikslai ir uždaviniai

Projekto tikslas – informuoti jaunąją kartą apie tai, kas yra autorius ir kokias jis turi teises,  ugdyti pagarbą intelektinei nuosavybei ir nepakantumą neteisėtam jos naudojimui bei paskatinti naudotis teisėtomis įvairių meno kūrinių prieigomis. 

 Pasitelkiant Asociacijos LATGA specialistus ir pačius autorius, bus siekiama šių uždavinių įgyvendinimo:

Paaiškinti:
1) kas yra autorius ir kokias jis turi teises;
2) kam reikalingos kolektyvinio administravimo bendrijos ir kuo juos užsiima;
3) kodėl už kūrinių naudojimą reikia mokėti autoriams.
Išsiaiškinti:
1) Kokia mokinių dalis naudojasi nelegaliomis kūrinių prieigomis internete ir dėl kokių priežasčių.
2) Kokia dalis mokinių naudojasi legaliomis kūrinių prieigomis ir kokiomis.
Skatinti:
1) Pagarbą intelektinei nuosavybei;
2) Teisėtą autorių kūrinių naudojimą;
3) Kūrybiškumą.
 

Apie projektą 2017 m.

 Balandžio 18 d. Klaipėdos Ąžuolyno gimnazijoje prasidėjo Asociacijos LATGA rengiamas edukacinių renginių ciklas „PIN dienos mokyklose: autorių pamokos jaunajai kartai“, dedikuotas Pasaulinei intelektinės nuosavybės (PIN) dienai. 10 žinomų įvairių sričių autorių grįžo į savo buvusias mokyklas, kad papasakotų moksleiviams apie piratavimo žalą, o taip pat suteiktų žinių apie teisėtus intelektinės nuosavybės naudojimo būdus. Renginiai buvo filmuojami,  o jų akimirkos sugulė į dokumentinį filmą „Mes esame autoriai“, kurio premjera įvyko 2017 m. gruodžio 27 d.

 Šis dokumentinis filmas vainikuoja projektą „PIN dienos mokyklose: LATGA autorių pamokos jaunajai kartai apie intelektinę nuosavybę“, kurį iš dalies finansavo Kultūros ministerija pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programą. Balandžio 18-27 d. vykusių renginių ciklas skirtas pažymėti PIN dieną, kuri švenčiama balandžio 26 d.

Projekto ambasadoriais tapę žinomi šalies autoriai, lydimi Asociacijos LATGA specialistų, keliavo į savo buvusias mokyklas, kad jaunajai kartai per savo asmenines patirtis papasakotų apie žalą, kurią patiria dėl piratavimo, o taip pat paskatintų naudotis legaliomis muzikos ir filmų svetainėmis.

„Atgavę nepriklausomybę esame priversti daug ko išmokti. Turime išmokti ir tai, kad esame valstybė, kurioje nevagiama, kurioje laikomasi kažkokių susitarimų, kurioje gerbiamos kito žmogaus teisės, pažiūros, tai, ką jis daro. Sovietiniais laikais viskas buvo paprasta. Netgi buvo mada vogti iš tos valstybės, kuri okupavo Lietuvą. Jeigu kolūkyje kažkokių detalių, pieno ar dešrų galėjai prisivogti, tai intelektualinė nuosavybė irgi buvo dešrų lygio. <...> Atgavus nepriklausomybę, mes, autoriai, pagaliau supratome, kad turime teises ir galime reikalauti, kad nevogtų iš mūsų be skaičiaus, kad atsirastų bent kažkokios ribos...“,  – dokumentiniame filme savo buvusios mokyklos – A.Vienuolio progimnazijos – auklėtiniams pasakojo vienas projekto dalyvių, filmų režisierius, rašytojas, muzikos autorius Vytautas V. Landsbergis.

Kauno J.Naujalio muzikos gimnazijoje viešėjęs muzikos autorius ir atlikėjas Linas Adomaitis prisiminė, kaip pačios karjeros pradžioje, dar grupės „L+“ laikais, piratai gamindavo kasetes, paskui – kompaktines plokšteles, vėliau piratavimas persikėlė į internetą. „Jūs patys esate kūrėjai, žinote, kiek įdedate į savo kūrinius sveikatos. Juk tikrai nėra malonu, kai jūsų kūrinį pasisavina ar jums nepageidaujamais būdais eksploatuoja“, – moksleiviams kalbėjo jis. 

„Kiekvienas pradedame nuo savęs. Aš irgi ne šventa esu, kalbėdama su jumis tuo pačiu gydau save. O jūs esate šalies dabartis ir ateitis“, – Vilniaus M.Biržiškos gimnazijos moksleiviams kalbėjo muzikos autorė ir atlikėja Giedrė Kilčiauskienė.


„Kažkiek viskas keičiasi į gera, įrašų pardavimai geresni nei praėjusiais metais ar užpernai, atsirado daugybė legalių platformų“, – filme kalba jaunimo pamėgtos grupės „Colours of Bubbles“ lyderis ir dainų autorius Julijus Aleksovas, balandį lankęsis Šiaulių Didždvario gimnazijoje, kurioje anksčiau mokėsi.

„Kuo toliau, tuo labiau Lietuvoje daugėja galimybių nepiratauti  ir žiūrėti filmus legaliai“, – pastebi jaunos kartos režisierius Romas Zabarauskas, Vilniaus J.Basanavičiaus gimnazijos moksleiviams atskleidęs daugybę legalių filmų žiūrėjimo būdų, kuriuos būdamas jų amžiaus išmėgino ir pats.

„Manau, reikia laiko ir metų, kad pasikeistų ir ateitų suvokimas, kad tai (piratavimas) vis dėlto yra vagystė“, – filme reziumuoja žinoma režisierė Giedrė Žickytė-Bajarūnienė, Vilniaus Salomėjos Nėries mokyklos mokiniams papasakojusi ne vieną skaudų pavyzdį, kai jos filmai atsidūrė piratinėse svetainėse.

Projekte taip pat  dalyvavo muzikos autorius Markas Palubenka, edukacinę pamoką vedęs Vilniaus Pilaitės gimnazijoje. Vilniaus J.Vienožinskio dailės mokykloje apie autorių teises su mokiniais kalbėjosi dailininkas Jonas Vaitekūnas,  Klaipėdos Ąžuolyno gimnazijoje su vyresniųjų klasių mokiniais bendravo dramaturgas, poetas ir muzikos autorius Gintaras Grajauskas, Kauno r.  Ugnės Karvelis gimnazijos viešėjo buvęs šios mokyklos auklėtinis, grupės „The Roop“ lyderis Vaidotas Valiukevičius, kurio su bendraminčiais parašyta daina „Hello“ tapo pagrindiniu filmo garso takelio akcentu. Autoriams vesti pamokas padėjo Asociacijos LATGA Teisės skyriaus vadovas Paulius Sartatavičius bei Vizualinių menų poskyrio vadovė Gabrielė Naprušienė.

Įdomu tai, kad filmo režisieriaus ir scenaristo pareigos buvo patikėtos žinomam muzikantui, multiinstrumentalistui Eimantui Belickui, kuris taip pat garsėja kaip vaidybinių filmų montažo režisierius, dokumentinių filmų bei reklamų režisierius. Beje, šiuo metu filmuojamas jo režisuojamas vaidybinis-dokumentinis filmas apie Juozą Tumą Vaižgantą. „Man tai buvo labai vertinga patirtis, nes ir pats daug sužinojau apie autorių teises bei radau atsakymų į man pačiam kylančius klausimus. Užduotis nebuvo lengva: turėjom labai daug vaizdo medžiagos iš susitikimų, o norėjosi sukurti ne tik edukacinį, bet ir žiūrovui patrauklų filmą. Man regis, mums tai pavyko“, – sakė jis.

„Kūrinių vagystės Lietuvoje, deja, vis dar nelaikomos nusikaltimu. Visuomenėje įsivyravęs požiūris, kad žiūrėti filmus ar klausytis muzikos piratinėse svetainėse yra „nieko tokio“. Daugelis mano, kad nieko bloga yra ir skaityti neteisėtai į internetą patalpintas elektronines knygas ar naudoti dailės kūrinius bei fotografijas neturint jų autorių leidimo. Taigi nenuostabu, kad pasaulyje garsėjame kaip kūrinių vagys ir užimame „prizines“ vietas labiausiai pirataujančių šalių topuose. Tai neigiamai veikia mūsų šalies kūrybinį potencialą, nes daugelis autorių yra priversti griebtis kitų veiklų, kad galėtų gyventi padoriai. Kad pagaliau išeitumėme iš šio užburto rato, neužtenka su piratais kovoti teismuose, būtina skatinti pagarbą intelektinei nuosavybei. Tai ir yra pagrindinis šių pamokų ir jas įamžinusio dokumentinio filmo tikslas. Labai dėkoju visiems projekte dalyvavusiems autoriams bei šalies mokykloms, kurios atvėrė mums savo klasių duris“, – sako projekto sumanytoja, Asociacijos LATGA viešųjų ryšių specialistė Jurgita Kviliūnaitė.

Pasak jos, projektas bus tęsiamas ir šiais metais – net 15 žinomų autorių balandį ir gegužę grįš savo mokyklas, kad jaunajai kartai skiepytų pagarbą intelektinei nuosavybei Kaip ir pernai, taip ir šiemet pamokų metu moksleiviams autoriai pristatys savo kūrybą, vyks diskusija autorių teisių temomis, taip pat bus rengiamos viktorinos, kuriose moksleiviai galės laimėti prizus.

Mildos Juknevičiūtės nuotr.