J.Basanavičiaus g. 4B, LT-01118

2017 metų projektas / filmas „Mes esame autoriai“

Apie filmą:
Dokumentinis filmas „Mes esame autoriai“, trukmė 32 min. 57 s.
Prodiuserė Asociacija LATGA
Scenarijaus autorius ir režisierius  Eimantas Belickas
 Operatoriai Valdas Jarutis, Tomas Ramanauskas ir Julius Žalnierukynas
 Garso režisieriai Aivaras Žydelis ir Jeroslavas Bobrovas
Filme panaudoti šie muzikos kūriniai:
„Summerland“ „Acid Rain“: žodžiai Giedrės Kilčiauskienės, muzika G.Kilčiauskienės, Dalios Balčiūnaitės, Agnės Petkutės ir Linos Jakubauskaitės Videomedžiaga Algio Petriko
 Giedrės „Nieks nepasikeis“: ž. Giedrės Kilčiauskienės; m. G.Kilčiauskienės, aranžuotė Dariaus Rudžio, Andrej Polevikov, Juliaus Valančausko, Pauliaus Volkovo ir Mindaugo Vadoklio
 Vytauto V. Landsbergio „Kai pavargęs aš gulėsiu“: m. ir ž. Vytauto V. Landsbergio
Lino Adomaičio „Pavydžiu sau“: m. Lino Adomaičio, ž. Tomo Ivanausko
„L+“ „Lauko vidury“: m. ir ž. Lino Adomaičio. Vaizdo klipo režisierius ir scenarijaus autorius L.Adomaitis 
 „Colours of Bubbles“ „Wall of Death“: m. ir ž. Julijaus Aleksovo. © „Colours of Bubbles“ / M.P.3, 2017 ℗ M.P.3, 2017
„Colours of Bubbles“ „Rusty Trombone“: m. ir ž. Julijaus Aleksovo. Vaizdo klipo autoriai: operatoriai – Matas Vainauskas, Laurynas Mataitis, Laurynas Valkiūnas, Karolis Labutis, Domantas Kancleris ir Kamil Chusnutdinov. Montažo režisierius Karolis Labutis. © „Colours of Bubbles“ / M.P.3, 2017 ℗ M.P.3, 2017
„The Roop“ „Hello“: ž. Vaidoto Valiukevičiaus, m. V. Valiukevičiaus, Roberto Baranausko, Vainiaus Šimukėno ir Manto Banišausko. Vaizdo klipo režisierius V.Valiukevičius. Operatoriai: Evaldas Valaitis ir Dovydas Šablauskis. (c) „Musica Publica“
Filme panaudotos šių filmų ištraukos:
 „Kaip mes žaidėme revoliuciją“. Režisierė Giedrė Žickytė, operatoriai Audrius Kemežys ir Eitvydas Doškus.
„I‘m not from here“. Režisierės Giedrė Žickytė ir Maite Alberdi. Scenarijaus autorės Giedrė Žickytė ir Maite Alberdi.
 „Streikas“. Režisierius ir scenarijaus autorius Romualdas Zabarauskas. Operatorius Ville Piippo. Dailininkas Denisas Kolomyckis.

Apie projektą 2017 m.

Balandžio 18 d. Klaipėdos Ąžuolyno gimnazijoje prasidėjo Asociacijos LATGA rengiamas edukacinių renginių ciklas „PIN dienos mokyklose: autorių pamokos jaunajai kartai“, dedikuotas Pasaulinei intelektinės nuosavybės (PIN) dienai. 10 žinomų įvairių sričių autorių grįžo į savo buvusias mokyklas, kad papasakotų moksleiviams apie piratavimo žalą, o taip pat suteiktų žinių apie teisėtus intelektinės nuosavybės naudojimo būdus. Renginiai buvo filmuojami,  o jų akimirkos sugulė į dokumentinį filmą „Mes esame autoriai“, kurio premjera įvyko 2017 m. gruodžio 27 d.

Šis dokumentinis filmas vainikuoja projektą „PIN dienos mokyklose: LATGA autorių pamokos jaunajai kartai apie intelektinę nuosavybę“, kurį iš dalies finansavo Kultūros ministerija pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programą. Balandžio 18-27 d. vykusių renginių ciklas skirtas pažymėti PIN dieną, kuri švenčiama balandžio 26 d.

Projekto ambasadoriais tapę žinomi šalies autoriai, lydimi Asociacijos LATGA specialistų, keliavo į savo buvusias mokyklas, kad jaunajai kartai per savo asmenines patirtis papasakotų apie žalą, kurią patiria dėl piratavimo, o taip pat paskatintų naudotis legaliomis muzikos ir filmų svetainėmis.

Dainų autorė Giedrė Kilčiauskienė.

Kauno J.Naujalio muzikos gimnazijoje viešėjęs muzikos autorius ir atlikėjas Linas Adomaitis prisiminė, kaip pačios karjeros pradžioje, dar grupės „L+“ laikais, piratai gamindavo kasetes, paskui – kompaktines plokšteles, vėliau piratavimas persikėlė į internetą.

„Jūs patys esate kūrėjai, žinote, kiek įdedate į savo kūrinius sveikatos. Juk tikrai nėra malonu, kai jūsų kūrinį pasisavina ar jums nepageidaujamais būdais eksploatuoja“, – moksleiviams kalbėjo jis.

„Kiekvienas pradedame nuo savęs. Aš irgi ne šventa esu, kalbėdama su jumis tuo pačiu gydau save. O jūs esate šalies dabartis ir ateitis“, – Vilniaus M.Biržiškos gimnazijos moksleiviams kalbėjo muzikos autorė ir atlikėja Giedrė Kilčiauskienė.

„Atgavę nepriklausomybę esame priversti daug ko išmokti. Turime išmokti ir tai, kad esame valstybė, kurioje nevagiama, kurioje laikomasi kažkokių susitarimų, kurioje gerbiamos kito žmogaus teisės, pažiūros, tai, ką jis daro. Sovietiniais laikais viskas buvo paprasta. Netgi buvo mada vogti iš tos valstybės, kuri okupavo Lietuvą. Jeigu kolūkyje kažkokių detalių, pieno ar dešrų galėjai prisivogti, tai intelektualinė nuosavybė irgi buvo dešrų lygio. <…> Atgavus nepriklausomybę, mes, autoriai, pagaliau supratome, kad turime teises ir galime reikalauti, kad nevogtų iš mūsų be skaičiaus, kad atsirastų bent kažkokios ribos…“,  – dokumentiniame filme savo buvusios mokyklos – A.Vienuolio progimnazijos – auklėtiniams pasakojo vienas projekto dalyvių, filmų režisierius, rašytojas, muzikos autorius Vytautas V. Landsbergis.

Muzikos kūrinių skyriaus vadovas Paulius Sartatavičius ir dainų bei knygų autorius Vytautas V. Landsbergis. Mildos Juknevičiūtės nuotr.

Kino režisierius Romas Zabarauskas. Mildos Juknevičiūtės nuotr.

„Kažkiek viskas keičiasi į gera, įrašų pardavimai geresni nei praėjusiais metais ar užpernai, atsirado daugybė legalių platformų“, – filme kalba jaunimo pamėgtos grupės „Colours of Bubbles“ lyderis ir dainų autorius Julijus Aleksovas, balandį lankęsis Šiaulių Didždvario gimnazijoje, kurioje anksčiau mokėsi.

„Kuo toliau, tuo labiau Lietuvoje daugėja galimybių nepiratauti  ir žiūrėti filmus legaliai“, – pastebi jaunos kartos režisierius Romas Zabarauskas, Vilniaus J.Basanavičiaus gimnazijos moksleiviams atskleidęs daugybę legalių filmų žiūrėjimo būdų, kuriuos būdamas jų amžiaus išmėgino ir pats.

„Manau, reikia laiko ir metų, kad pasikeistų ir ateitų suvokimas, kad tai (piratavimas) vis dėlto yra vagystė“, – filme reziumuoja žinoma režisierė Giedrė Žickytė-Bajarūnienė, Vilniaus Salomėjos Nėries mokyklos mokiniams papasakojusi ne vieną skaudų pavyzdį, kai jos filmai atsidūrė piratinėse svetainėse.

Muzikos kūrinių skyriaus vadovas Paulius Sartatavičius ir režisierė Giedrė Žickytė-Bajarūnienė.

Dainų autorius Markas Palubenka. Mildos Juknevičiūtės nuotr.

Projekte taip pat  dalyvavo muzikos autorius Markas Palubenka, edukacinę pamoką vedęs Vilniaus Pilaitės gimnazijoje. Vilniaus J.Vienožinskio dailės mokykloje apie autorių teises su mokiniais kalbėjosi dailininkas Jonas Vaitekūnas,  Klaipėdos Ąžuolyno gimnazijoje su vyresniųjų klasių mokiniais bendravo dramaturgas, poetas ir muzikos autorius Gintaras Grajauskas, Kauno r.  Ugnės Karvelis gimnazijos viešėjo buvęs šios mokyklos auklėtinis, grupės „The Roop“ lyderis Vaidotas Valiukevičius, kurio su bendraminčiais parašyta daina „Hello“ tapo pagrindiniu filmo garso takelio akcentu. Autoriams vesti pamokas padėjo Asociacijos LATGA Teisės skyriaus vadovas Paulius Sartatavičius bei Vizualinių menų poskyrio vadovė Gabrielė Naprušienė.

Filmo režisieriaus ir scenaristo pareigos buvo patikėtos žinomam muzikantui, multiinstrumentalistui Eimantui Belickui, kuris taip pat garsėja kaip vaidybinių filmų montažo režisierius, dokumentinių filmų bei reklamų režisierius.

„Man tai buvo labai vertinga patirtis, nes ir pats daug sužinojau apie autorių teises bei radau atsakymų į man pačiam kylančius klausimus. Užduotis nebuvo lengva: turėjom labai daug vaizdo medžiagos iš susitikimų, o norėjosi sukurti ne tik edukacinį, bet ir žiūrovui patrauklų filmą. Man regis, mums tai pavyko“, – sakė jis.

Filmo režisierius Eimantas Belickas, Muzikos kūrinių skyriaus vadovas Paulius Sartatavičius ir projekto iniciatorė Jurgita Kviliūnaitė.