J.Basanavičiaus g. 4B, LT-01118

2018 metų projektas

Nuo balandžio 13 d. iki gegužės pabaigos Asociacija LATGA organizavo edukacinių renginių „PIN diena mokyklose: LATGA autorių pamokos jaunajai kartai apie intelektinę nuosavybę“ ciklą. Tai tęstinis projektas, kurį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros ministerija pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programą.

Projekto esmė – pamokų apie intelektinę nuosavybę ciklas vyresniųjų klasių moksleiviams. Mūsų sumanymu, jų vesti į savo buvusias mokyklas grįžta žinomi įvairių sričių autoriai. Pamokos vyksta diskusijų pavidalu, o jas moderuoja LATGA specialistai.  Pamokas planuojame surengti Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Alytuje.

Rašytojas Rimantas Kmita. „Saulėtekio“ gimnazijos nuotr.

Balandžio 13 d. pamoka vyko Šiauliuose, Saulėtekio gimnazijoje, o ją kartu su mūsų specialistu ves rašytojas, poetas, literatūros kritikas, humanitarinių mokslų daktaras Rimantas Kmita.

Nebijoti rašyti, nepamiršti kelio į bibliotekas ragino ir pamoką savo buvusioje mokykloje – Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijoje – vedęs kultinės knygos „Pietinia kronikas“ autorius, humanitarinių mokslų daktaras Rimantas Kmita. Kalbėdamas apie piratines svetaines, kuriose galima rasti ir jo knygos kopijų, rašytojas akcentavo, kad jam yra nesuprantama, kaip žmonės iš viso gali skaityti knygas pdf formatu – o būtent toks siūlomas piratinėse svetainėse. „Man asmeniškai malonu atsiversti tikrą knygą. Jeigu žmogus negali nusipirkti knygos knygyne, juk dar yra bibliotekos, kuriose pilna knygų, kurių greičiausiai internete net ir nerasi. Be to, autoriai gauna atlygį už knygų panaudą bibliotekose, kurį sumoka valstybė, o paskirsto Asociacija LATGA“, – sakė R.Kmita.

Plačiau apie renginį čia: https://bit.ly/2rWqhnQ ir čia https://bit.ly/2GEev5Q

Balandžio 16 d. pamoka vyko Vilniuje, Salomėjos Nėries gimnazijoje, o ją kartu mūsų specialistu vedė kompozitorius, „eurovizinės“ dainos autorius Vytautas Bikus. Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijoje lankęsis „eurovizinės“ dainos „When we’re old“ autorius Vytautas Bikus pasakojo studijavęs ir anglų kalbą, ir teisę, tačiau vis dėlto pasidavė nenumaldomam norui kurti muziką. Jis prisiminė, kad jo kaip dainų kūrėjo kelio pradžia nebuvo sėkminga, tačiau vis tiek nenuleido rankų. To jis palinkėjo ir moksleiviams – nenusiminti dėl pirmųjų nesėkmių.

„Skatinu visus kurti, jeigu tik jaučiate tokį norą, užuot tapę teisininkais ar gydytojais, kaip liepia tėvai. Tik žinokite, kad reikės įdėti daug darbo. Žinoma, reikia ir talento“, – kalbėjo autorius.

Kad galėtų išgyventi iš muzikos, Vytautas pasakojo kurį laiką ne tik rašęs dainas, bet ir grojęs klavišiniais instrumentais populiariose grupėse. Dabar muzikos autorius gyvena vien tik iš dainų kūrimo, todėl jam itin skaudu, kai muzikos gerbėjai dainas siunčiasi iš piratinių svetainių, užuot pirkę jas ar klausęsi legaliose svetainėse, iš kurių jam pinigus surenka Asociacija LATGA.

„Kai kitą kartą siųsitės dainas iš piratų, prisiminkit mane ir pagalvokite apie mano šeimą, kurią aš turiu išlaikyti“, – pamokos metu moksleiviams sakė V.Bikus

Dainų autorius Vytautas Bikus. Mildos Juknevičiūtės nuotr.

Režisierė Giedrė Beinoriūtė. Mildos Juknevičiūtės nuotr.

Balandžio 18 d. pamoka vyko Vilniuje, Tuskulėnų gimnazijoje, o ją kartu su mūsų specialistu vedė kino režisierė Giedrė Beinoriūtė. Vilniaus Tuskulėnų gimnazijos moksleiviai susitiko su režisiere Giedre Beinoriūte, filmų „Balkonas“, „Pokalbiai rimtomis temomis“ , „Gyveno senelis ir bobutė“ ir kt. autore. Pamokos metu režisierė pasakojo apie savo kūrybinį kelią, kino gamybos užkulisius. Žinoma, ji kalbėjo ir apie didžiulę mūsų šalies problemą – piratavimą.

„Kai žmonės ieško filmo, jiems, deja, nelabai rūpi, ar jis patalpintas legaliai, ar nelegaliai. Kuo didesnis pasirinkimas bus legaliose platformose, tuo mažiau norinčių atsiras juos žiūrėti piratinėse“, – pastebėjo režisierė ir atskleidė moksleiviams, kad beveik visus jos filmus galima pažiūrėti www.ltfilms.lt ir tas malonumas kainuoja nuo keliasdešimt centų iki euro.

Balandžio 20 d. pamoka vyko Klaipėdoje, Versmės progimnazijoje, o ją su mūsų specialistu vedė kino režisierė Kristina Buožytė. Klaipėdos „Versmės“ progimnazijoje viešėjo „Sidabrinėmis gervėmis“ apdovanotų filmų „Kolekcionierė“ ir „Aurora“ režisierė Kristina Buožytė. Autorė moksleivius ragino būti smalsiais, nuolat visko domėtis, jeigu patys turi minčių tapti kūrėjais. Ir, žinoma, skatino juos gerbti intelektinę nuosavybę – jos ir kitų režisierių filmus žiūrėti legaliose svetainėse, kurių sąrašą galima rasti ir www.latga.lt. K.Buožytė akcentavo, kad piratavimo problema ypač skaudžiai atsiliepia nepriklausomiems kūrėjams, kuriantiems kitokį, neholivudinį kiną. Jiems svarbus kiekvienas už filmą surinktas euras, kad galėtų kurti toliau.

„Būtent šie kino kūrėjai veda į priekį visą kino industriją, iš jų sau idėjų semiasi ir Holivudo kūrėjai“, – kalbėjo ji.

Režisierė Kristina Buožytė ir Muzikos kūrinių skyriaus vadovas Paulius Sartatavičius. Vytauto Petriko (dienraštis “Klaipėda” nuotr.)

Muzikos kūrinių skyriaus vadovas Paulius Sartatavičius ir dainų autorius Juozas Liesis. Vytauto Petriko (dienraštis “Klaipėda” nuotr.)

Balandžio 20 d. pamoka vyks Klaipėdoje, Žemynos gimnazijoje, o ją su mūsų specialistu vedė dainų tekstų autorius Juozas Liesis.

Klaipėdos „Žemynos“ gimnazijoje mokęsis bavaras Juozas Liesis mokiniams surengė tikrą šou, stengdamasis įkvėpti juos kurti arba bent jau gerbti tuos, kurie kuria. Muzikantas pasakojo, kad už savo tekstus didžiausiems „Bavarijos“ hitams uždirbo nemenkas sumas, o juos jam iš radijo stočių ir televizijų surinko Asociacija LATGA. „Kiekvienas jūsų gali tai padaryti – kurti muziką ar kino filmus ir taip užsidirbti pragyvenimui. Svarbiausia, kad jūsų kūryba patiktų žmonėms ir jie už tai norėtų mokėti pinigus“, – sakė J.Liesis. Jam pamoką padėjęs vesti Asociacija LATGA Muzikos kūrinių skyriaus vadovas Paulius Sartatavičius priminė, kad legaliose svetainėse už perklausas muzikantai gauna atlygį, net jei vartotojai už jas nemoka. Viena tokių svetainių – lietuviška www.pakartot.lt.

Dauguma lietuvių paklausti nė nebando nuslėpti, kad kasdien žiūri filmus ar klausosi muzikos nelegaliai. Tam, kad Lietuvoje piratavimo mastai mažėtų, o žmonės taptų sąmoningi ir labiau gerbtų autorių teises, įvairių sričių Lietuvos autorius vienijanti Asociacija LATGA Klaipėdos mokiniams surengė įkvepiančius susitikimus su kūrėjais – režisiere Kristina Buožyte bei dainų autoriumi Juozu Liesiu iš “Bavarijos”. Plačiau apie abu renginius Klaipėdoje čia: https://bit.ly/2rWEi4H

 Balandžio 25 d. pamoka vyko Kaune, A.Martinaičio dailės mokykloje, o ją su mūsų specialiste ves dailininkai Eimutis Markūnas ir Antanas Obcarskas. Balandžio 30 d. pamoka vyko Kauno r., Kulautuvos pagrindinėje mokykloje, o ją su mūsų specialiste vedė rašytoja Ugnė Barauskaitė. Balandžio 30 d. pamoka vyko Kauno J.Jablonskio gimnazijoje, o ją su mūsų specialistu vedė rašytoja Rebeka Una (Jurga Šalaševičiūtė).  Minint Pasaulinę intelektinės nuosavybės (PIN) dieną žymūs šalies režisieriai, dailininkai, rašytojai ir muzikos autoriai lankosi savo buvusiose mokyklose. Kartu su mokiniais jie diskutuoja apie autorių teisių pažeidimų prevenciją ir stengiasi įkvėpti jaunąją kartą nebijoti kurti.

Į asociacijos LATGA vykdomo projekto dalyvių sąrašą įtraukti ir keli kauniečiai: dailininkai Eimutis Markūnas ir Antanas Obcarskas, rašytojos Jurga Šalaševičiūtė-Rebeka Una ir Ugnė Barauskaitė.

Plačiau apie visus tris renginius čia: https://bit.ly/2rWsO1k  

Gegužės 4 d. pamoka vyko Marijampolės Šaltinio vidurinėje mokykloje, o ją su mūsų specialistu ves muzikos autorius ir atlikėjas Saulius Prūsaitis.

Marijampolės „Šaltinio“ pagrindinėje mokykloje gegužės 4-ąją su mokiniais susitiko buvęs šios mokyklos auklėtinis, dainininkas ir dainų autorius Saulius Prūsaitis pasikalbėti apie autorių teises.

„Esu asociacijos LATGA dalis ir džiaugiuosi. Taip pat galiu pranešti ir jums: jeigu kuriate, esate jau saugūs. Šioje akcijoje sutikau dalyvauti, nes LATGA gina autorius“, – sakė S. Prūsaitis.

https://www.etaplius.lt/vogti-kitu-kuryba-nieko-gero

Gegužės 8 d. pamoka vyko Alytaus Dzūkijos pagrindinėje mokykloje, o ją su mūsų specialistu vedė muzikos autorius Alvydas Jegelevičius.

Plačiau čia:

alytaus_naujienos_nr._52_0

Gegužės 9 d. pamoka vyko Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijoje, o ją su mūsų specialistu ves muzikos autorius Leonas Somovas.

„Džiaugiuosi, kad Asociacija LATGA pakvietė dalyvauti šiame edukaciniame projekte ir aš gavau progą apsilankyti savo buvusioje mokykloje, kuri kažkada vadinosi Panevėžio konservatorija, o dabar – Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazija. Manau, kad nušovėm du zuikius. Ne tik papasakojome moksleiviams apie autoriams piratavimo padaromą žalą ir legalius muzikos šaltinius, bet ir supažindinome juos su asociacijos LATGA veikla. Neabejoju, kad bent dalis jų ateityje taps kūrėjais ir jiems ši informacija bus labai naudinga. Juolab kad vos išėjęs iš mokyklos gavau kelių mokinių laiškus su prisegtais muzikos kūriniais. Tik dar perklausyti nespėjau. Bet grįžęs namo būtinai tai padarysiu“, – sakė Leonas Somovas.

Plačiau:

https://bit.ly/2IFzsPB

https://bit.ly/2IXYhtw

Gegužės 9 d. pamoka vyko Vilniaus konservatorijoje, o ją vedė muzikos autorė Giedrė Kilčiauskienė.

Kartu su LATGA teisininke diskutavome apie specifines autorių teisių sritis, kurios aktualios tiek šios mokyklos auklėtiniams, tiek man pačiai. Pavyzdžiui, kokiais atvejais būtina kreiptis į kūrinių autorius, jeigu ketini jų sukurtą muziką atlikti koncertuose. Mokiniai sužinojo, kad autorių sutikimų gauti nebūtina, jei nekeiti kūrinio jį atlikdamas. Tačiau koncertų organizatoriai privalo ne tik gauti Asociacijos LATGA licenciją, bet ir pateikti koncertų programą, kad autoriams būtų galima paskaičiuoti atlygį“, – sakė Giedrė Kilčiauskienė.

Dainų autorė Giedrė Kilčiauskienė. Mildos Juknevičiūtės nuotr.

Dainų autorius Robertas Semeniukas. Mildos Juknevičiūtės nuotr.

Gegužės 14 d. pamoka vyko Vilniaus Karaliaus Mindaugo mokykloje, o ją su mūsų specialistu ves muzikos autorius Robertas Semeniukas (grupė “Žalvarinis”).

„Tai gali išaugti į kažką rimto ir profesionalaus. Bet pirmiausia reikia tikėti tuo, ką darai“, – kalbėjo autorius.
Kalbėdamas apie piratų padaromą žalą, Robertas sakė, kad jį liūdina, jog intelektinė nuosavybė Lietuvoje vis dar yra nevertinama – daugeliui atrodo, kad pasiimti iš interneto norimą kūrinį už dyką yra visiškai normalus dalykas.
„Dažnas kūrėjas praleidžia daug laiko besimokydamas, ir jų tėvai daug investuoja, lavindami jo gebėjimus. Tie žmonės yra apdovanoti talentu ir kuria gražius dalykus, kurie neatsiranda iš niekur. Jie irgi turi iš kažko gyventi, nes neminta oru“, – kalbėjo Robertas.

Gegužės 22 d. pamoka vyko Vilniaus šv. Kristoforo gimnazijoje, o ją su mūsų specialistu vedė dramaturgė Teklė Kavtaradzė, jai talkino mūsų Dramos poskyrio specialistė Evelina Brusokaitė.

Suprantama, kad daugiausia buvo kalbama apie dramos kūrinių autorių teises, pradedant pirmu mėginimu apginti dramaturgų turtines teises, kai žymusis prancūzas Pierre Augustin Caron de Beaumarchais suagitavo dramaturgus nerašyti naujų pjesių, kol teatrai nepasiūlys didesnio atlygio už jų kūrinių naudojimą. Jaunoji autorė ir mūsų asociacijos narė pasakojo, kad pati ne kartą susidūrė su autorių teisių pažeidimais ir jai tai nebuvo malonus patyrimas.

„Labai dažnai susiduriame su tuo, kad mūsų tiesiog pamiršta paprašyti leidimo statyti kūrinį“, – sakė ji. Kaip ir kiti projekto autoriai ji skatino moksleivius nebijoti pasirinkti kūrybišką specialybę: „Svarbiausia atpažinti, ką tu tikrai nori daryti. Ir patikėti, kad jeigu eisi tuo keliu, viskas bus gerai.“

Asociacijos LATGA Dramos poskyrio vadovė Evelina Brusokaitė ir dramaturgė Teklė Kavtaradzė. Mildos Juknevičiūtės nuotr.

Dainų autorė Justė Arlauskaitė-Jazzu ir  Asociacijos LATGA direktoriaus pavaduotoja Laura Baškevičienė. Mildos Juknevičiūtės nuotr.

Gegužės 25 d. pamoka vyko Vilniaus Minties gimnazijoje, o ją su mūsų specialistu vedė muzikos autorė Justė Arlauskaitė-Jazzu. 

Tai buvo  paskutinis projekto „PIN diena mokyklose“ renginys – su savo buvusios mokyklos – Vilniaus „Minties“ gimnazija –mokiniais apie autorių teises ir piratavimą kalbėjosi viena talentingiausių Lietuvos muzikos kūrėjų ir atlikėjų Juste Arlauskaite-Jazzu, diskusiją moderavo Asociacija LATGA direktoriaus pavaduotoja Laura Baškevičienė. Populiari dainininkė moksleivius tiesiog užvertė argumentais mėgindama paaiškinti, kodėl muziką reikia klausytis ar pirkti legaliose svetainėse, o ne siųstis iš piratų.

„Juk atėję į parduotuvę nesakot, kad norit kefyro nemokamai, nes neturit pinigų arba tiesiog nenorit jų leisti… Tą kefyrą kažkas gamino, pakavo, o juk dar yra mokesčiai… Lygiai taip pat ir su muzika. Dainos kūrėjams yra vienas iš pragyvenimo šaltinių“, – sakė ji.

Plačiau čia: https://www.lrytas.lt/zmones/muzika/2018/05/31/news/savo-mokykla-aplankiusi-j-arlauskaite-jazzu-prabilo-apie-skaudzia-problema-6481031/