J.Basanavičiaus g. 4B, LT-01118

2019 metų projektas

Baigėsi mokslo metai, baigėsi ir Asociacijos LATGA organizuotas projektas „PIN diena mokyklose“, kurio metu žinomi šalies autoriai grįžo į savo buvusias mokyklas, kad su jaunąja karta padiskutuotų apie autorių teises, pagarbą intelektinei nuosavybei ir internetinį piratavimą.

Pasaulinė intelektinės nuosavybės (PIN) diena švenčiama balandžio 26-ąją, tačiau projektas „PIN diena mokyklose“, vykdomas trečius metus iš eilės, kurį pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, šiemet užsitęsė iki pat mokslo metų pabaigos. Kaip ir pernai, taip ir šiemet įvairiose šalies mokyklose surengta 15 pamokų, kurias Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Radviliškio, Šiaulių, Alytaus ir kitų miestų mokyklose vedė žinomi įvairių sričių autoriai. Šiemet prie projekto prisijungė dainininkai ir muzikos autoriai Vaidotas Valiukevičius, Kazimieras Likša, Miglė Vilčiauskaitė-Migloko, Markas Palubenka, buvęs legendinės grupės „Fojė“ narys Arnoldas Lukošius, dabar dalyvaujantis grupės „Kiti kambariai“ veikloje.

Kino autoriams projekte atstovavo režisieriai Donatas Ulvydas ir Ramunė Rakauskaitė bei kino operatoriai Kristina Sereikaitė ir Eitvydas Doškus. Už save ir už staiga susirgusį brolį Remigijų mokytoju dvejose Alytaus mokyklose „atidirbo“ dailininkas Algirdas Gataveckas. Taip pat projekte dalyvavo rašytoja, iliustratorė, knygų serijos apie Kakę Makę autorė Lina Žutautė, dramaturgai Herkus Kunčius ir Aleksandras Špilevoj bei vaikų rašytoja Gintarė Adomaitytė. Diskusijas moderavo Asociacijos LATGA specialistai.

Pirmoji 2019 metų “PIN diena mokyklose” pamoka balandžio 4 d. vyko Vilniaus Gabijos mokykloje, o ją vedė muzikos autorius Markas Palubenka. Jo įspūdžiai – video https://www.facebook.com/AsociacijaLATGA/videos/

Mildos Juknevičiūtės nuotr.

Mildos Juknevičiūtės nuotr.

Mildos Juknevičiūtės nuotr. 

Antakalnio gimnazijoje, o ją vedė muzikos autorius, grupės Kiti kambariai narys Arnoldas Lukošius.

„Jeigu anksčiau buvo kažkokia priedanga sakant, kai čia broliškas dalijimasis nesiekiant pelno, dabar tai tas pats verslas. Tik nusikaltėlių. Ar kur matėte piratų svetainę, kuri imtų viską ir dalintų be reklamos, mokesčių, reikalavimo išjungti „Addblocker“? Ko gero, ne. <…> Taip, kažkada piratai privertė sukurti demokratiškesnius verslo modelius, tačiau dabar, kai turime tiek legalių pigių būdų naudotis kūrėjų darbu, piratavimas tikrai daro pasaulį blogesnį“, – sakė jis.

Balandžio 18 d. pamoka vyko Panevėžio Vytauto Žemkalnio gimnazijoje, o ją vedė dramaturgas Aleksandras Špilevojus. 

Autoriaus įspūdžiai iš pamokos šioje nuorodose:

https://naujienos.alfa.lt/leidinys/sekunde/spilevojus-vagyste-sirdies-ne-pinigines-skausmas

https://www.facebook.com/AsociacijaLATGA/videos/

Mildos Juknevičiūtės nuotr.

Gegužės 7 d. pamoka vyko Karalienės Mortos mokykloje Vilniuje, o ją vedė muzikos autorius Vaidotas Valiukevičius (“The Roop”). Ši mokykla dar negali pasigirti savo auklėtiniais žinomais autoriais, tačiau neabejojame, kad tai tik laiko klausimas – tokio rankų miško, paklausę, ar moksleiviai neketina tapti autoriais, dar nesame matę per visą projektą. Stebino mokiniai ir savo pastabumu: nors per pamoką nesakėme, tačiau vienas atidus moksleivis, sekęs mūsų prezentaciją ekrane, be vargo atsakė, kiek metų galioja autorių teisės, tuo sukeldamas ovacijas. Kitus klausimus mokiniai irgi išlukšteno kaip riešutus. Pamoką kartu su mūsų Muzikos kūrinių skyriaus vadovu Pauliumi Sartatavičiumi vedęs Vaidotas nepamiršo ir pagrindinės savo misijos – ragino nepiratauti ir naudotis legaliomis svetainėmis:

„Šiame projekte dalyvauju todėl, kad noriu paskatinti jaunus žmones naudotis legaliomis platformomis, ieškant mėgstamos muzikos ar filmo. Kodėl? Nes piratavimas yra tokia pati vagystė kaip ir kitos. Kuo mažiau mes vienas iš kito vogsime, tuo labiau visa visuomenė bus sveikesnė ir labiau klestės. O vis dar pirataujame todėl, kad per mažai apie tai kalbama. Be abejo, dar yra likę ir seni įpročiai iš laikų, kai buvo sunku rasti legalių šaltinių internete. Tačiau šiuo metu jau yra sukurta tikrai daug platformų, internetinių svetainių, kuriuose visas turinys yra legalus.“

Gegužės 8 d. pamoka vyko Vilniaus M.Biržiškos gimnazijoje, o ją vedė muzikos autorius Kazimieras Likša. 

Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazija mūsų laukė rekordinis labai žingeidžių ir smalsių moksleivių būrys, kuriems, panašu, ši neįprasta pamoka tikrai neprailgo. Papasakojęs apie savo kūrybinį kelią, Kazimieras ragino moksleivius nebijoti autoriaus profesijos ir pradžioje kurti nesitikint didelio aplinkinių palaikymo. Žinoma, tradiciškai daug kalbėta ir apie muzikos autorių gyvenimą vis dar smarkiai kartinančią problemą – internetinį piratavimą. Papasakojęs, kiek daug reikia įdėti darbo ir investicijų į vieną muzikos albumą, Kazimieras skatino moksleivius naudotis tik legaliomis platformomis:

„Atsiminkite, kad kiekvienas jūsų centas, legaliai sumokėtas už muziką, kūrėjui gali labai pagelbėti.“

Mildos Juknevičiūtės nuotr.

Mildos Juknevičiūtės nuotr. 

Gegužės 9 d. pamoka vyko Vilniaus Užupio gimnazijoje, ją vedė buvusi šios mokyklos mokinė, muzikos autorė Miglė Vilčiauskaitė-Migloko.

Lietuvos kultūros tarybos pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių programą iš dalies finansuojamas projektas „PIN diena mokyklose“ tęsiasi: šiandien viešėjome Vilniaus Užupio Gimnazijoje kartu su šioje mokykloje besimokiusia muzikos autore Migle Vilčiauskaite-Migloko. Savitą muzikos stilių grojanti muzikantė neslėpė gerų emocijų sugrįžusi į savo mokyklą, kurioje nesilankė visus 10 metų po to, kai iš jos išėjo. Moksleivius ji skatino nebijoti būti baltomis varnomis, nes tai, pasak jos, ir yra tiesiausias kelias į originalią kūrybą. Reziumuodama muzikos ir kino autoriams rūpinčią piratavimo temą, Migloko, kaip ir daugelis jos kolegų prieš tai, akcentavo, kad toli gražu ne visus iš muzikos uždirbamus pinigus ji išleidžia savo gyvenimiškiems poreikiams, nes labai nemažai reikia investuoti į geros kokybės įrašus:

„Tai, ką uždirbame iš savo išleistų įrašų, pagreitina ir pagerina ateities įrašų kokybę. Todėl nebūkite piratais, klausykitės mėgstamos muzikos legaliai ir taip kurkite palankesnę erdvę naujų jūsų mylimų autorių kūrinių atsiradimui.“

Gegužės 14 d. su dramaturgu ir rašytoju Herkumi Kunčiumi viešėjome Kauno Aušros gimnazijoje, kurioje jis mokėsi. Po pamokos rašytojas dar davė intervu Kauno dienai“.

https://www.diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/

Vilmanto Raupelio („Kauno diena“ nuotr.)

Gegužės 15 d. pamokos vyko Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijoje ir Alytaus dailės mokykloje, o jas kartu su Vizualiųjų menų poskyrio vadove Gabriele Naprušiene vedė iš Alytaus kilęs dailininkas Algirdas Gataveckas.  Taip pat mūsų specialistė G.Naprušienė su dailininku A.Gatavecku lankėsi Alytaus radijo stotyje FM99. Pokalbio galima pasiklausyti čia:

http://www.fm99.lt/ar-siustis-filmus-muzika-bei-knygas-is-piratiniu-svetainiu-yra-nieko-tokio/

Gegužės 17 d. su režisieriumi Donatu Ulvydu viešėjome Šiaulių Ragainės progimnazijoje, kurioje šis autorius mokėsi.

Nors publika buvo ganėtinai jauna, režisierius sulaukė daug įdomių klausimų tiek apie kūrybą, tiek apie autorių teises ir piratavimą. Kalbėdamas su moksleiviais režisierius apgailestavo, kad kino kūrėjai neturi savo „Spotify“, kur būtų galima rasti visus norimus filmus. Nepaisant to, jis moksleivius ragino būti sąmoningais ir kiek įmanoma dažniau naudotis legaliais šaltiniais, nebijoti apie tai kalbėtis ir su savo tėvais.

„Jeigu jūs nesinaudosite piratinėmis svetainėmis, jos išnyks savaime. Kai nebus paklausos, nebus ir pasiūlos“, – kalbėjo režisierius. Diskusiją moderavo Asociacija LATGA Audiovizualinių kūrinių poskyrio vadovė Vilma Juraškienė.

Rolando Parafinavičiaus nuotr.

Interviu radijuje: https://www.facebook.com/saulesradijas.lt

Reportažas https://www.facebook.com/AsociacijaLATGA/videos

Gegužės 20 d. viešėjome Alytaus r. Pivašiūnų gimnazijoje su operatoriumi Eitvydu Doškum. Renginį vedė Audiovizualinių kūrinių poskyrio vadovė Vilma Juraškienė.

Gegužės 20 d. viešėjome Alytaus Šaltinių pagrindinėje mokykloje su režisiere Ramune Rakauskaite.

Moksleiviams autorė pasakojo apie filmų kūrimo procesą, o taip pat su jais diskutavo apie legalias ir nelegalias kino platformas.  Taip pat su Ramune lankėmės Alytaus radijo stotyje “FM99”, interviu galima paklausyti čia:

http://www.fm99.lt/ar-siustis-filmus-muzika-bei-knygas-is-piratiniu-svetainiu-yra-nieko-tokio/

Gegužės 31 d. lankėmės Radviliškio Gražinos pagrindinėje mokykloje su operatore Kristina Sereikaite.

Autorė dalijosi savo kūrybinbe patirtimi ir ragino moksleivius filmus žiūrėti legaliose svetainėse.

Tą pačią dieną, gegužės 31-ąją su vaikų rašytoja ir knygų iliustratore, garsiosios Kakės Makės knygų serijos autore Lina Žutaute viešėjome Šiaulių Simono Daukanto gimnazijoje. Ši mokykla pati atsiliepė į asociacijos LATGA kvietimą. Autorė moksleiviams pasakojo, kaip gimė Kakės Makės istorijos, apie ilgus ir sudėtingus rašymo bei iliustracijų piešimo procesus, nepamiršdama akcentuoti, kad autorių atlyginimas nėra pastovus, o neretai jį apkarpo kūrinių vagystės internete. Autorė ragino nesisiųsti filmų, muzikos, knygų iš interneto ir naudotis legaliomis svetainėmis bei šaltiniais (knygų atveju – eiti į bibliotekas). Ji taip pat moksleiviams atskleidė ir keletą nemalonių patirčių, susijusių su kitokiomis intelektinio turinio vagystėmis nei piratavimas. Diskusiją moderavusi Asociacija LATGA teisininkė Justina Stadulytė moksleivius supažindino su autorių teisių pradmenimis.

Rolando Parafinavičiaus nuotr.

Mildos Juknevičiūtės nuotr.

Birželio 13-ąją vyko paskutinė projekto pamoka VGTU inžineriniame licėjuje. Ši mokykla anksčiau vadinosi 22-oji, o jos literatūrinėje klasėje mokėsi žinoma vaikų ir paauglių rašytoja Gintarė Adomaitytė. Autorė pasidalijo su autorių teisių pažeidimais susijusiomis nuoskaudomis, kurias patyrė per savo rašytojos karjerą, taip pat pasakojo apie savo kūrybinį kelią, kuris prasidėjo būtent besimokant mokykloje, kai ji parašė pirmas pasakas. Asociacijos LATGA teisininkė Justė Stadulytė būsimiems inžinieriams pasakojo, kaip reikėtų cituoti kūrinius, taip pat kūrinių naudojimą švietimo tikslams.