Visos LATGA aktualijos tavo el. pašte

Prenumeruok naujienlaiškį.

    Paskelbta: 2021-12-15

    LATGA edukuoja: atsakome į režisierės Linos Lužytės klausimus

     width=Pradedame naują edukacinių pranešimų apie autorių teises ciklą, kurio metu jūs, mieli autoriai, galite užduoti mums klausimus ir mes pasistengsime į juos kuo suprantamiau atsakyti. Labai tikimės, kad šie pranešimai padės mūsų nariams daugiau sužinoti mūsų veiklą ir savo kaip autorių teises.

    Pirmoji šio ciklo dalyvė – žinoma režisierė, tokių filmų kaip „Pilis“, Amžinai kartu“, „Igruški“, autorė Lina Lužytė. Kadangi ji priklauso audiovizualinių (sutrumpintai – AV) kūrinių skyriui, tai šiame pranešime pateiksime informaciją, kuri aktuali būtent AV srities autoriams.

    Jeigu norite užduoti klausimus ir išgirsti atsakymus viešai, rašykite el. paštu visuomene@latga.lt arba feisbuko bei instagramo paskyrose.

    – Kokios asociacijos LATGA veiklos sritys?

    – Kalbant apie audiovizualinių kūrinių autorius, tai Asociacija LATGA kolektyviai administruoja retransliacijos teisę. Paprastai kalbant, savo nariams (audiovizualinių kūrinių autoriams ir prodiuseriams) ir atstovaujamiems užsienio autoriams mes renkame atlyginimą iš kabelinio tinklo operatorių, suteikdami licenciją retransliuoti AV kūrinius, tačiau licencijų dėl teisės kitaip naudoti (ne retransliuoti) kūrinius daugeliu atveju neišduodame.

    Skubame paaiškinti, kodėl to negalime daryti. Nežiūrint to, kad filmo autorius yra LATGA narys ar užsienio autorius, kuriems LATGA atstovauja sutarčių su užsienio kolektyvinio administravimo asociacijomis pagrindu, LATGA negali suteikti leidimo panaudoti filmo, nes autoriai savo turtines teises įprastai perduoda prodiuseriams, kaip numatyta ATGTĮ 11 str. 2 d. nuostatose.

    Taigi kam, kokiu būdu, kokiomis sąlygomis ir už kokį atlygį leisti ar neleisti naudoti filmą gali nuspręsti tik prodiuseris arba jo įgaliotas platintojas.

    Asociacija LATGA taip pat administruoja autorių teisę gauti kompensacinį atlyginimą už kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais (labiau paplitęs pavadinimas – Tuščios laikmenos mokestis).

    Be to, kad išmoka autorinius ir kompensacinius atlyginimus, LATGA teikia nemokamas teisines konsultacijas savo nariams. Taip pat mes finansuojame kultūros ir meno projektus bei organizuojame edukacinius renginius arba juose dalyvaujame, kur dalijamės savo žiniomis ir ilgamete darbo autorių teisių srityje patirtimi. Norėdami gauti dalinį projektų finansavimą būtent iš LATGA, AV kūrinių autoriai gali kreiptis į mūsų Kūrybinės veiklos fondą. Konkursas dėl projekto finansavimo vyksta kiekvieną rudenį. Daugiau informacijos apie mūsų narystės privalumus rasite čia.

    – Kaip LATGA saugo autorių teises?

    – Kaip jau minėjome, AV kūrinių autorių atveju išduodame licencijas, surenkame ir išmokame autorinį už retransliavimo teisę į tuos AV kūrinius, į kuriuos ši teisė nėra perduota prodiuseriui.

    Taip pat mes teikiame konsultacijas autoriams ir jų kūrinių naudotojams autorių teisių apsaugos bei autorių kūrinių panaudojimo įvairiose srityse klausimais. Be to, padedame autoriams sudaryti jiems palankius susitarimus  su prodiuseriais, naudotojais – esame parengę tipinių sutarčių pavyzdžius.

    Teisės aktų nustatyta tvarka be atskiro įgaliojimo giname savo atstovaujamų autorių kolektyviai administruojamas  teises teisme ir kitose institucijose. Taip pat mes prisidedame prie piratinių svetainių blokavimo – užpildome pranešimus Lietuvos radijo ir televizijos komisijai.

    – Ar susidūręs su teisių pažeidimais autorius pats turi kreiptis į teismą, ar į LATGA?

    – Visais atvejais patartumėme pirmiausia kreiptis į mus, o sekantys veiksmai priklausys nuo situacijos. Jei pažeidimas yra susijęs su kolektyviai administruojamomis teisėmis, tuomet pareiga kreiptis į teismą tenka asociacijai. Kitais atvejais autorius pažeistas teises teisme turėtų ginti savarankiškai, tačiau mes galime padėti suformuluoti pirminę pretenziją pažeidėjui, taip pat rekomenduoti teisininkus, galinčius atstovauti autoriaus teises teisme.

    Ir vis dėlto dažniausiai stengiamės ginčus dėl kūrinių naudojimo autoriaus naudai išspręsti be teismų pagalbos.

    – Kas apmoka teismo išlaidas, jei byla pralaimima?

    – Kol nėra teismo sprendimo, kiekviena ginčo šalis pati apmoka savo patirtas bylinėjimosi išlaidas. Tik vėliau bylinėjimosi išlaidos priteisiamos pralaimėjusiai šaliai. Jeigu tokioje pralaimėtoje byloje ieškovė yra Asociacija LATGA, o ne autorius, tai asociacija apmoka ir teismo išlaidas. Jeigu autorius savo teises gina pats, tuomet pralaimėjimo atveju pats sumoka savo ir atsakovo teismo išlaidas.

    Visos LATGA aktualijos tavo el. pašte

    Prenumeruok naujienlaiškį.