Audiovizualinių kūrinių naudotojams
Asociacija LATGA kaip kolektyvinio administravimo organizacija atstovauja daugiau nei 700 Lietuvos ir šimtus tūkstančių užsienio audiovizualinių kūrinių autorių (režisierių, scenarijaus autorių, dialogų autorių, operatorių, dailininkų, muzikos, sukurtos specialiai audiovizualiniam kūriniui, autorių) ir prodiuserių teisėms.
Filmo „Fanaberija. Įsijunk šviesą“ stop kadras. Rež. Laura Tamošiūnaitė-Šakalienė
2021 © Raimundo Adžgausko nuotr.Filmas „Pieno baras“. Rež. Urtė Oettinger
2020 © Urtė OettingerFilmo „Katu katu“ stop kadras. Rež. Giedrė Narušytė-Boots
Džiaugtis kūriniais legaliai – smagiau
Administruojamos teisės
Administruojame teises, numatytas ATGTĮ: kabelinę retransliaciją; teisę gauti atlyginimą už kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais. Renkame atlyginimą iš kabelinio tinklo operatorių, suteikdami licenciją retransliuoti AV kūrinius, tačiau licencijų dėl teisės kitaip naudoti (ne retransliuoti) kūrinius daugeliu atveju neišduodame.
Licencijos kitokiems panaudojimo būdams
Nors filmo autorius yra LATGA narys ar užsienio autorius, kuriems LATGA atstovauja sutarčių su užsienio kolektyvinio administravimo asociacijomis pagrindu, negalime suteikti leidimo panaudoti filmo, nes autoriai savo turtines teises perduoda prodiuseriams, kaip numatyta ATGTĮ 11 str. 2 d. nuostatose. Kam, kokiu būdu, kokiomis sąlygomis ir už kokį atlygį leisti ar neleisti naudoti filmą gali nuspręsti tik prodiuseris arba jo įgaliotas platintojas.
Viešas filmų naudojimas
Norint viešai panaudoti filmus, privaloma turėti prodiuserio (ar jo atstovo) ir LATGA licencijas (dėl muzikos kūrinių). Prodiuserio išduota licencija suteikia teisę viešai rodyti filmą, o LATGA licencija suteikia teisę viešai naudoti filmo garso takelyje įrašytus muzikos kūrinius. Dėl LATGA licencijos kreipkitės į Muzikos kūrinių skyriaus Licencijavimo poskyrį. Daugiau informacijos apie LATGA licencijas filmo garso takelio naudojimui rasite adresu: kino teatrai.
Filmų platinimas
Esame oficiali tam tikrų JAV kino studijų filmų platintoja ir galime suteikti licenciją šių filmų viešam atlikimui (demonstravimui) įvairaus pobūdžio renginiuose, kurie rengiami ne kino teatruose.
Asociacija LATGA per savo partnerius „Filmbank Distributors Limited“ (bendra „Warner Bros. Entertainment“, „Sony Pictures Releasing“ ir „NT Digital Partners“ įmonė) yra įgaliota suteikti licencijas dėl teisės viešai atlikti (demonstruoti) atstovaujamo repertuaro kino filmus įvairiose viešose vietose Lietuvoje. Mūsų licencija suteikia teisę demonstruoti konkrečius atstovaujamus filmus įvairaus pobūdžio renginiuose, kurie rengiami ne kino teatruose, o kitose uždarose patalpose ar atvirose erdvėse su įėjimo mokesčiu ar be jo.
Vilma Juraškienė
Audiovizualinių kūrinių poskyrio vadovė
Dokumentų formos ir naudinga informacija
Dažniausiai užduodami klausimai
Kur turiu kreiptis, jeigu noriu gauti leidimą naudoti audiovizualinį kūrinį?
Nepriklausomai nuo to, ar prodiuseris yra kolektyvinio administravimo asociacijos narys ar ne, jis savo pagrindines teises administruoja individualiai. Kad ir koks garsus būtų filmo režisierius, ieškoti reikia ne jo ar jam atstovaujančios kolektyvinio administravimo asociacijos, o konkretaus jo filmo prodiuserio/jo įgalioto platintojo. Pavyzdžiui, norėdami panaudoti garsaus režisieriaus Audriaus Stonio filmą „Laiko tiltai“, turite kreiptis ne į režisierių ar jo teisėms atstovaujančią asociaciją LATGA, o į jo filmą prodiusavusią įmonę „Ultra Nominum“, jeigu norite naudoti Paolo Sorrentino „Didįjį grožį“ – ne į režisierių ar jo teisėms Lietuvoje atstovaujančią Asociaciją LATGA, bet į filmo prodiuserinę įmonę „Indigo Film“. Licencijų gavimą rekomenduojame visada pradėti nuo prodiuserių/jų įgaliotų platintojų, nes jie gali ir neleisti demonstruoti tam tikrų filmų dėl įvairių priežasčių (pvz.: nepasibaigęs laikotarpis, kai filmus galime demonstruoti tik kino teatruose ir t.t.)
Kur ieškoti prodiuserių / platintojų kontaktų?
Informaciją apie filmo prodiuserius ar platintojus nėra sudėtinga rasti interneto paieškos sistemose. Atkreipiame dėmesį, kad filmų, sukurtų Lietuvos kino studijoje 1940- 2004 m., turtinės teisės priklauso Lietuvos kino centrui. Kas yra užsienio filmų prodiuseris, galite ieškoti www.imdb.com arba naudodamiesi google paieška. LATGA taip pat gali suteikti informacijos, kas yra filmo prodiuseris, tais atvejais, jei filmas yra registruotas tarptautinėje audiovizualinių kūrinių duomenų bazėje, prieinamoje tik tarptautinėms kolektyvinio administravimo asociacijoms, tačiau tai bus tik prodiuserių įmonės pavadinimas (be kontaktų).
Ar galiu iš legalios filmų svetainės atsisiųstą filmą ar įsigytą DVD laikmenoje rodyti viešai (namo bendrijos renginyje, bibliotekoje)?
Filmų svetainėse patalpinti filmai ar prekyboje esantys filmų DVD yra skirti privačioms peržiūroms (ant DVD viršelio paprastai yra užrašas „Home Video“). Viešam filmų demonstravimui reikia gauti teisių turėtojų (paprastai tai yra filmo gamintojas) leidimą.
Ar galiu panaudoti kito kūrinio ištrauką savo kūrinyje, jei jis yra laisvai prieinamas internete? Iš archyvo?
Nesvarbu iš kur (iš kokio „stalčiaus“) ketinate imti kūrinį panaudojimui, svarbu kaip jį naudosite. Jei savo sukurtą kūrinį, kuriame bus panaudota anksčiau sukurto kūrinio ištrauka (muzika, filmuota medžiaga), ketinate demonstruoti viešai, turite gauti internete ar archyve rasto kūrinio teisių turėtojo sutikimą.
Ar tiesa, kad yra nustatyta tam tikra kito kūrinio ištraukos panaudojimo trukmė (pvz. 3, 5 ar 10 sekundžių), kai nereikia gauti autoriaus sutikimo, norint ją panaudoti savo filme ar TV laidoje?
Deja, tai yra tik dažnai girdimas mitas. Norimo panaudoti kūrinio apimtis neturi įtakos – teisių turėtojų sutikimas yra būtinas.