Visos LATGA aktualijos tavo el. pašte

Prenumeruok naujienlaiškį.

  Paskelbta: 2016-05-02

  Asociacijos LATGA vadovas: „Kai netenkame 100 žmonių, gimsta vienas autorius“

  Asociacijos LATGA vadovas: „Kai netenkame 100 žmonių, gimsta vienas autorius“

  2016 m. gegužės 2 d.

   width=

  Gedimino Bartuškos nuotr.

  Šeštadienį, balandžio 30 d., įvyko pakartotinis Asociacijos LATGA Visuotinis narių susirinkimas (toliau – VNS), kuriame pristatytos Asociacijos LATGA tarybos veiklos, direktoriaus veiklos ir auditoriaus ataskaitos, finansinė 2015 atskaitomybė. LATGA direktorius Jonas Liniauskas pastebėjo keistą tendenciją: nors žmonių Lietuvoje mažėja, autorių – daugėja. 

  „Lietuvoje per metus beveik 33 tūkstančiais sumažėjo gyventojų, bet autorių padaugėjo nuo 4256 iki 4591, t. y. 335. Statistika keista: kai netenkame šimto žmonių, gimsta vienas autorius. O jeigu ši tendencija išsilaikys bent šimtmetį, tai visi Lietuvos gyventojai bus autoriai. Jau dabar vienas iš 630 Lietuvos gyventojų, įskaitant kūdikius ir vaikus, yra autorius, ir mūsų vis daugėja“, – susirinkime pristatydamas savo veiklos ataskaitą šmaikštavo Jonas Liniauskas, Asociacijos LATGA direktorius, kuris taip pat yra žinomas šalies poetas ir rašytojas.

  Juokai juokais, bet skaičiai iš tiesų iškalbingi. Nepaisant to, kad Lietuvoje atsirado ir daugiau kolektyvinio administravimo bendrijų, kurias galima vadinti tiesioginėmis konkurentėmis, Asociacijos LATGA populiarumas nesumažėjo. Balandžio 5 d. duomenimis, didžiają narių dalį sudaro Muzikos kūrinių ir muzikos kūrinių teksto autoriai bei leidėjai – 2133. Literatūros, dramos ir audiovizualinių kūrinių autorių (jiems priskiriami režisieriai, scenarijaus autoriai, dialogo autoriai, operatoriai, dailininkai, muzikos, sukurtos specialiai audiovizualiniam kūriniui, autoriai) šiuo metu yra 1445, vizualinio meno kūrinių autorių (dailininkų, skulptorių, grafikų, dizainerių, architektų, taikomojo ar monumentalaus meno kūrėjų, iliustruotojų, scenografų, fotografų) –1006. Prie šių skaičių dar reikėtų pridėti 7 kolektyvinius narius.

  Dar šiek tiek skaičių: Asociacija LATGA abipusio bendradarbiavimo sutarčių pagrindu atstovauja daugiau kaip 20 mln. užsienio kūrinių ir virš 3 mln. autorių. Šiuo metu LATGA bendradarbiauja su 135 užsienio kolektyvinio administravimo bendrijomis. Iš VNS metu pateiktos finansinės ataskaitos: 2015 m. Lietuvoje autoriams Asociacija LATGA surinko 5375128 Eur. Daugiausia pinigų ir šiemet surinkta iš televizijų – 1216487 Eur. Iš užsienio  bendrijų gauta ir paskirstyta suma šiemet beveik 50 tūkst. didesnė nei 2014 m. ir siekia 243175 Eur. Iš viso 2015 m. surinkta 5618303 Eur. Iš surinktos sumos 1759359 Eur sumokėta užsienio autoriams, didžiausia suma – daugiau nei 247 tūkst. Eur iškeliavo į Didžiąją Britaniją. Asociacija LATGA administravimo procentas – 18,05.

  VNS metu smarkiai diskutuota dėl to, ar į kompensacinį atlyginimą už audiovizualinių kūrinių ir fonogramose įrašytų kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais gali pretenduoti kūrėjai, prisidėję prie to, kad vienas ar kitas spektaklis būtų nufilmuotas ir parodytas per televiziją. Vis dėlto LATGA specialistų pasiūlytiems kompensacinio atlyginimo už audiovizualinių kūrinių ir fonogramose įrašytų kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais paskirstymo taisyklių pakeitimams VNS dalyvavę nariai vieningai pritarė. Jie neprieštaravo ir dėl pasiūlytų Atlyginimo, surinkto už suteiktą teisę retransliuoti  audiovizualinius kūrinius ir audiovizualinių kūrinių pirmuosius įrašus, paskirstymo taisyklių pakeitimų. Gana arši diskusija kilo ir svarstant stojamojo nario mokesčio taikymą: nariams buvo siūlyta balsuoti, ar verta ir toliau taikyti šiuo metu 30 Eur siekiantį mokestį, juolab kad kitos šalies kolektyvinio administravimo bendrijos jokių mokesčių netaiko.  J. Liniauskui akcentavus, kad šie pinigai išleidžiami ne Asociacijos LATGA reikmėms, o skurdžiai gyvenantiems autoriams paremti, didžioji dalis susirinkusiųjų balsavo už tai, kad mokestis ir toliau būtų taikomas. Plačiau apie VNS metu priimtus sprendimus artimiausiu metu bus informuojama internetinėje svetainėje www.latga.lt. Čia taip pat galima rasti tiek Asociacijos LATGA vadovo J.Liniausko, tiek LATGA prezidento T.Makačino metines veiklos ataskaitas, o taip pat ir finansines Asociacijos LATGA ataskaitas.

  Visos LATGA aktualijos tavo el. pašte

  Prenumeruok naujienlaiškį.