Paskelbta: 2019-12-19
Autorių teisės teatre: ką reikia žinoti autoriams ir naudotojams
Autorių teisės teatre: ką reikia žinoti autoriams ir naudotojams
[gem_image width=”350″ src=”2812″][vc_column_text css=”.vc_custom_1588065222904{margin-top: -20px !important;}”]
Dramos poskyrio vadovė Evelina Brusokaitė
- 1990 gegužės 29 d. buvo įsteigta Asociacija LATGA. 1994 m. Lietuva tapo Berno konvencijos „Dėl literatūros ir meno kūrinių apsaugos“ nare. Atsiradus teisiniam pagrindui ir pasirašius sutartis dėl tarptautinio bendradarbiavimo, buvo įsteigtas Dramos poskyris. Tuometinė Dramos poskyrio vadovė ir jo įkūrėja buvo Irena Konopackienė. Jos indėlis į dramos ir muzikinių dramos kūrinių autorių teisių administravimą ir visą Asociacijos veiklą yra neįkainojamas. Dabar Dramos poskyrio veiklą tęsia Evelina Brusokaitė.
- LATGA atstovaujami dramos kūrinių autoriai – tai teatrui kuriantys autoriai: dramaturgai, inscenizacijų ar adaptacijų autoriai, libretų autoriai, choreografai, vertėjai, kompozitoriai, kuriantys muziką operoms, baletams, miuziklams ir dramos spektakliams, taip pat spektaklio scenografijos ir kostiumų autoriai bei režisieriai.
- Autorius sukūręs kūrinį įgyja asmenines neturtines ir turtines teises. Asmeninės neturtinės teisės: autorystės teisė, teisė į autoriaus vardą, teisė į kūrinio neliečiamybę. Autorių asmeninės neturtinės teisės neperduodamos kitiems asmenims. Autoriaus išimtinės turtinės teisės numato galimybę suteikti teisę kūrinį naudoti įvairiais būdais (versti, adaptuoti, inscenizuoti, viešai atlikti, skelbi, transliuoti, retransliuoti ir t.t.) ir už kiekvieną kūrinio panaudojimo būdą gauti autorinį atlyginimą. Autorių turtinės teisės galioja visą autoriaus gyvenimą ir 70 metų po autoriaus mirties.
- Autorinė licencinė sutartis suteikia naudotojui teisę naudoti kūrinį sutartyje numatytais būdais ir sąlygomis, už suteiktą teisę naudotojas įsipareigoja mokėti autorinį atlyginimą autoriui.
- Licencinės sutartys gali būti išimtinės ir neišimtinės. Išimtinė licencija reiškia, kad autorius netenka teisės suteikti tokias pačias licencijas dėl konkretaus kūrinio panaudojimo kitiems naudotojams. Neišimtinė licencija reiškia, kad autorius pasilieka teisę suteikti tokias pat licencijas dėl konkretaus kūrinio panaudojimo kitiems naudotojams.
- Asociacija LATGA administruoja dramos ir muzikinių dramos kūrinių autorių turtines viešo atlikimo ir paskelbimo teises, jeigu dramos ar muzikinis dramos kūrinys yra atliekamas viešai scenoje ar jo įrašas transliuojamas per televiziją, Asociacija LATGA surenka ir paskirsto autoriui priklausantį autorinį atlyginimą tiek Lietuvoje, tiek iš užsienio.
- Jeigu teatras ar kitas kūrinių naudotojas nori naudoti lietuvių autorių dramos kūrinius, pirmiausiai turėtų gauti asmeninį autoriaus sutikimą. Ir jeigu autorius yra Asociacijos LATGA narys, turu kreiptis į Asociaciją LATGA dėl turtinių teisių suteikimo.
- Asociacija LATGA taip pat skirsto kompensacinio atlyginimo už kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais dalį, tenkančią dramos ir muzikinių dramos kūrinių autoriams.
- 2018 m. Asociacijos LATGA Menų skyriaus Dramos poskyris atstovaujamiems dramos ir muzikinių dramos kūrinių autoriams surinko ir paskirstė 523 172
- Asociacija LATGA išduoda licencijas Lietuvos teatrams statyti ir viešai atlikti scenoje užsienio autorių kūrinius. 2018 m. Asociacijos LATGA išmokėtas autorinis atlyginimas užsienio autoriams: 118 086 Eur.
- Kiekvienais metais Asociacija LATGA išmoka autorinį atlyginimą apie 300 Lietuvos dramos ir muzikinių dramos kūrinių autorių. Taip pat teikia teisines konsultacijas autorių teisių klausimais.
- Su dramos ir muzikinių dramos kūrinių autorių teisių pažeidimais Asociacija LATGA susiduria nuolat. Kūrinių naudotojai dažnai stato pjeses negavę autoriaus leidimo, dažnai pamiršta nurodyti autorystę. Taip pat svarbu atsiminti, kad naudojamo kūrinio negalima keisti, karpyti, trumpinti ar kitaip perdirbti. Net ir menkiausiam keitimui, turi būti gautas autoriaus leidimas.
- Autorius nežinodamas savo teisių dažnai nukenčia ir praranda reikšmingą ne tik kūrinio autorystės vertinimą, tačiau ir pajamų šaltinį. Pagrindinė šio nežinojimo priežastis yra nepakankamas švietimas Lietuvos švietimo įstaigose.
- Lietuvos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas numato autoriaus teisių apribojimus, kada kūrinys gali būti naudojamas be kūrinio autoriaus leidimo. Vienas iš jų – mokymo tikslai. Tačiau kūrinio panaudojimas neturi viršinti mokymui reikalingo kūrinio panaudojimo masto.