Paskelbta: 2020-04-20
CISAC su UNESCO organizuoja diskusijas, skirtas aptarti priemones kovai su krize
[vc_column css=”.vc_custom_1590055245196{margin-bottom: 20px !important;}”]
2020 m. balandžio 20 d.
#ResiliArt – judėjimas, kurį inicijuoja Tarptautinė autorių ir kompozitorių bendrijų konfederacija CISAC (jai priklauso ir Asociacija LATGA) kartu su UNESCO. Kūrybinės bendruomenės ir politikos formuotojai yra kviečiami pradėti „ResiliArt“ judėjimą savo šalyse ir organizuoti diskusijas su savo kultūros profesionalais. CISAC kartu su UNESCO balandžio 15 d. surengė pirmuosius judėjimo „ResiliArt“ debatus, kurių tikslas – sutelkti kūrybinę bendruomenę ir vyriausybes reaguojant į „Covid-19“ krizę.
Diskusijoje dalyvavo CISAC prezidentas ir UNESCO geros valios ambasadorius Jeanas Michel Jarre, filmų režisierius Luisas Puenzo, muzikantė ir dokumentinių filmų režisierė Deeyah Khan ir kiti žinomi autoriai.
Garsių kūrėjų grupė, vadovaujama CISAC prezidento Jean-Michel Jarre, aptarė pražūtingą poveikį kultūrai, kūrėjų vienybės poreikį, ir kaip svarbu, kad vyriausybės kuo skubiau reaguotų ir imtųsi veiksmų situacijai spręsti.
Diskusiją moderavo UNESCO generalinio direktoriaus pavaduotojas kultūros klausimais Ernesto Ottone.
Diskusijos metu buvo aptarta tai, kad žala kūrybiniame sektoriui visame pasaulyje yra milžiniška, kultūra ir kūrėjai yra atsparūs ir gali padėti atsigauti pasauliui po „Covid-19“ krizės. Kūrėjų darbai – knygos, filmai, pjesės, vaizduojamasis menas, TV programos – padeda žmonėms visame pasaulyje ištverti izoliaciją. Kūrybinis sektorius gali būti atsigavimo ir ekonomikos augimo variklis. Tačiau kūrėjai yra ypač pažeidžiami krizės, jų pragyvenimo šaltiniai yra nepastovūs ir priklausomi nuo daugybės veiksnių.
Menininkų socialinių ir ekonominių teisių apsauga yra labai svarbi siekiant padėti kūrybiniam sektoriui atsigauti po pandemijos. Turėtų būti sustiprintos autorių teisės, siekiant užtikrinti, kad menininkams būtų deramai atlyginama už jų darbus, ypač skaitmeninėse platformose.
Internetinėje diskusijoje dalyvavo daugiau nei 1100 dalyvių iš viso pasaulio. Planuojama diskusijas perkelti į nacionalinį lygmenį, o kūrybinės bendruomenės raginamos prisijungti prie savo kultūros ministerijų ir išplėsti šią diskusiją kiekvienoje šalyje ir teritorijoje.
Šaltinis: CISAC (https://bit.ly/2VCIhl6)
Diskusijos įrašas čia: https://srvarcstream3a.unesco.org/ksastream/video/ResiliArt-Debate.mp4
Kita #ResiliArt diskusija vyks šį trečiadienį, balandžio 22 d., nuo 14 iki 18 val. (Lietuvos laiku), o joje apie COVID – 19 krizės įtaką kultūros sektoriui ir jos suvaldymą diskutuos įvairių šalių kultūros ministrai.
https://en.unesco.org/events/online-meeting-ministers-culture
[vc_row css=”.vc_custom_1588668211035{background-color: #f1f2f4 !important;}”][vc_column_text css=”.vc_custom_1588668547320{background-color: #f2f2f2 !important;}”]
UNESCO pateikia tokius skaičius, norintiems suvokti krizės padarinius pasauliniu mastu:
Numatoma, kad besivystančiose šalyse prarastos pajamos viršys 220 milijardų JAV dolerių, o 55 proc. pasaulio gyventojų neturės galimybės naudotis socialine apsauga.
Remiantis CISAC 2019 m. ataskaita, autorinio atlyginimo už viešą muzikos kūrinių atlikimą (tiek foninį, tiek gyvą atlikimą koncertuose) surinkimas sumažėja 30 proc. visame pasaulyje.
Pasaulinė kino pramonė prarado 7 milijardus JAV dolerių pajamų
Kinijos kino pramonė prarado 2 milijardus JAV dolerių, 2020 m. sausio mėn. uždarė 70 000 kino teatrų.
„Cirque du Soleil“ atleido 95% savo darbuotojų dėl COVID-19 krizės
Kosta Rika numato 70 mln. USD nuostolį kultūros sektoriui
Jungtinės Karalystės muzikantai prarado 13,9 mln. svarų sterlingų
Daugiau kaip 80% UNESCO pasaulio paveldo objektų uždaryta ir tai kelia grėsmę vietos bendruomenių ir kultūros profesionalų pragyvenimui. Kultūros įstaigos, įskaitant muziejus, teatrus ir kino teatrus, kiekvieną dieną praranda milijonus pajamų, ir daugelio jų darbuotojai turėjo būti atleisti.
Parengta pagal CISAC ir UNESCO informaciją