Visos LATGA aktualijos tavo el. pašte

Prenumeruok naujienlaiškį.

  Paskelbta: 2016-07-15

  Europos autoriai stoja į kovą su interneto milžinais

  Europos autoriai stoja į kovą su interneto milžinais

  2016 m. liepos 15 d.

   width=Pedro Almodóvaras, Charles Aznavouras, Andrea Bocelli, Danielis Burenas, Ennio Morricone ir per 1000 kitų Europos šalių kūrėjų šią savaitę išsiųstame atvirame laiške Europos Komisijai (EK) ragina politikus imtis reikiamų veiksmų užtikrinant teisingą atlygį autoriams už jų kūrinių viešą skelbimą internetinėse platformose.

  Pasak laišką išplatinusios Europos autorių bendrijas vienijančios organizacijos CISAC (The International Confederation of Authors and Composers Societies), kuriai priklauso ir Asociacija LATGA, EK jaučia vis didesnį spaudimą iš kultūros sektoriaus. Prieš mėnesį EK vadovui Jean-Claude Junckeriui ir viceprezidentams atvirą laišką parašė 58 europarlamentarai. Jame buvo akcentuojama,  kad interneto gigantai, tokie kaip „Google“, „Apple“ ir kt. nepakankamai sąžiningai dalijasi su autoriais savo uždarbiu. Laiške EP vadovams atkreiptas dėmesys į tai, kad turinį sukuria ir vertę generuoja autoriai, bet didžiausią uždarbį pasiima jų kūrybą viešinančios korporacijos. Ypatingą dėmesį siūlyta  atkreipti dėmesį į tokias platformas kaip „Youtube“, kuriose naudotojai patys dalijasi turiniu.

  Naujausias laiškas, kurį pasirašė svarbiausi ir įtakingiausi Europos kultūros veikėjai, ragina EK prezidentą Jean-Claude Junckerį kaip įmanoma greičiau rasti sprendimą, kuris nebeleis interneto gigantams slėptis už pasenusių įstatymų ir pasiimti didžiąją dalį pinigų už autorių sukurtą turinį.

  Autoriai laiške teigia, kad ši problema aktuali ne tik popžvaigždėms ir muzikos sektoriui, bet ir visai kūrybinei ekosistemai, kurią sudaro kompozitoriai, rašytojai, režisieriai, scenaristai, fotografai, skulptoriai ir kiti kūrėjai.

  Dominuojančios rinkos dalyvės, tokios kaip „Youtube“, gyvena iš vartotojų įkelto turinio. Jos  menkai, o dažnai ir visai neatlygina už mūsų darbą, sakoma laiške. Pasak autorių, „tai tempia visą kūrybinės rinkos vertę žemyn“.

  Asociacijos GEMA narys, kompozitorius ir vokiečių grupės „Scorpions“ dainininkas Klausas Meine sakė, kad „Komisija negali praleisti galimybės išspręsti didžiausio šio dešimtmečio iššūkio. Mūsų darbas yra naudojamas interneto milžinų gigantų pelnui kurti. Jie dangstosi pasenusiais teisės aktais, siekdami išvengti mokėti autoriams už jų kūrinius. Ateities kartų menininkų labui tai reikia pakeisti jau dabar.“

  Laišką jau pasirašė daugiau nei 1000 kūrėjų.  Pasirašiusiųjų delegacija paprašė susitikimo su Jean-Claude Junckeriu, kad galėtų  pareikšti savo nuomonę asmeniškai. Naują autorines ir gretutines teises reglamentuojančių įstatymų paketą planuojama išleisti šį rudenį.

  „Nors Europos Komisija dabar turi gerokai svarbesnių reikalų (omenyje turiu su Didžiosios Britanijos išstojimu iš ES susijusius klausimus), norisi tikėtis, kad ruošiant įstatymų pataisas į šiuos laiškus bus atsižvelgta. Juk visi EK priimti sprendimai tiesiogiai palies ir mūsų šalies kūrėjus“, – sakė Marius Kuzminas, Asociacijos LATGA Muzikos kūrinių skyriaus vadovas.

  Visos LATGA aktualijos tavo el. pašte

  Prenumeruok naujienlaiškį.