Paskelbta: 2019-07-04
LAT: linkomanija.net blokavimas yra proporcinga autorių teisių gynimo priemonė
2019 m. birželio 4 d.
Šiandien Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija paskelbė, kad palieka galioti Lietuvos Apeliacinio Teismo sausio 15 d. priimtą sprendimą dėl prieigos prie svetainės linkomanija.net uždraudimo bylos atsakovų – didžiausių šalies interneto teikėjų – valdomuose tinkluose.
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, išnagrinėjęs didelio susidomėjimo sulaukusią bylą, nutarė palikti nepakeistą apeliacinės instancijos teismo nutartį.
Teisėjų kolegija konstatavo, kad nors ir egzistuoja galimybės apeiti prieigos prie interneto svetainės linkomanija.net blokavimo priemonę, tai nereiškia, jog tokia autorių teisių ir kitų intelektinės nuosavybės teisių gynimo priemonė yra netinkama veiksmingumo aspektu.
Teisėjų kolegija nurodė, kad teismo įpareigojimas atsakovių lėšomis, tačiau suteikiant joms teisę pasirinkti taikytinas technines priemones, uždrausti jų valdomuose tinkluose prieigą prie interneto svetainės linkomanija.net nepaneigia jų teisės užsiimti verslu. Teismas pažymėjo, kad prieigos prie interneto svetainės linkomanija.net ribojimo išlaidų priskyrimas atsakovėms šios bylos faktinėmis aplinkybėmis nereiškia nepakeliamos (neproporcingai didelės) ir jų veiklai nebūdingos finansinės naštos, ir kartu sprendė, jog atsakovių, kaip interneto prieigos teikėjų, pareiga bendradarbiauti kovojant su autorių teisių ir kitų intelektinės nuosavybės teisių pažeidimais ir taip prisidėti prie aukšto šių teisių apsaugos lygio užtikrinimo apima jų pareigą savo lėšomis įgyvendinti prieigos prie interneto svetainės linkomanija.net draudimą, rašoma LAT pranešime.
„Žinoma, džiaugiamės tokia bylos baigtimi. Smagu, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas savo sprendimu dar kartą patvirtino tinkamo autorių teisių įgyvendinimo svarbą“ , – sako Asociacijos LATGA direktorius Jonas Liniauskas.
„Labai džiaugiamės, kad Lietuvos teismai pagaliau išgirdo autorius, kurie dėl piratų veiklos netenka didelės savo pajamų dalies, ir priėmė išmintingą sprendimą. Neabejoju, kad tokiam jų sprendimui didelę įtaką padarė Lietuvos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pakeitimai, kurie leis efektyviau ginti autorius nuo interneto piratų, o taip pat ir europinė teismų praktika”, – Apeliacinio teismo sprendimą komentavo J.Liniauskas.
Trumpai apie bylą:
Asociacija LATGA, atstovaujama advokato Aandriaus Iškausko, Vilniaus miesto apylinkės teismui dar 2016 m. liepą įteikė ieškinį, kuriuo prašė įpareigoti interneto paslaugų teikėjus panaikinti prieigą prie nelegaliai Lietuvos ir užsienio autorių kūrinius talpinančios svetainės linkomanija.net.
Asociacijos LATGA ieškinys netrukus pasiekė 8 atsakovus – didžiausius šalies interneto paslaugų teikėjus: AB „Telia Lietuva“, UAB „Bitė Lietuva“, AB „Lietuvos radijo ir televizijos centras“, UAB „Cgates“, UAB „INIT“, UAB „Balticum TV“, UAB „SPLIUS“ ir UAB „Penkių kontinentų komunikacijos centras“.
Ieškinyje pabrėžiama, kad linkomanija.net yra dalijimosi rinkmenomis (angl. file sharing) sistema, kurios naudotojai turi galimybę nelegaliai atsisiųsti įvairius autorių teisių saugomus kūrinius: kino filmus, DVD ir HDTV vaizdo įrašus, muzikos kūrinius, kompiuterių žaidimu, kompiuterių programas, knygas ir pan. Teisiniame dokumente buvo minimos puikiai žinomos Lietuvos ir užsienio kūrėjų (jų autorių teises Asociacija LATGA atstovauja Lietuvoje sutarčių su užsienio bendrijomis pagrindu) pavardės ir akcentuojama, kad įvardinti visus nukentėjusius autorius pernelyg sudėtinga, nes šioje svetainėje nelegaliai patalpinta per 100 tūkst. kūrinių.
Lietuvoje tokią teisinę priemonę buvo prašoma taikyti pirmą kartą, sekant kitų Europos šalių pavyzdžiu. „Pasirinkome Vakarų Europos šalyse, tokiose kaip Italija, Didžioji Britanija ar Prancūzija, pasiteisinusią ir plačiai taikomą teisinę priemonę – interneto prieigos prie piratinių svetainių blokavimą. Interneto paslaugų teikėjai geriausiai gali užkirsti kelią įžūliems pažeidimams“, – bylos pradžioje kalbėjo advokatas A.Iškauskas.
2017 m. lapkričio 20 d. Vilniaus apygardos teismas priėmė sprendimą, kuriuo iš dalies patenkino Asociacijos LATGA ieškinį ir įpareigojo atsakovus blokuoti prieigą prie linkomanija.net. Tačiau greta to teismas nurodė, kad tokius blokavimo kaštus atsakovams turėtų atlyginti ieškovas.
Nesutikdami su pastarąja teismo sprendimo dalimi 2017 m. gruodį autoriai, atlikėjai, prodiuseriai ir kolektyvinio autorių teisių administravimo organizacijų atstovai pakvietė žurnalistus į spaudos konferenciją.
„Mes, autoriai, kūrėjai, tiesiogiai nukenčiame dėl tokių neteisėtų šaltinių egzistavimo, todėl labai nesmagu, kad mes, kaip autoriai, patys turime kompensuoti tokių svetainių blokavimą“, – spaudos konferencijoje kalbėjo žinomas muzikos kūrėjas Leonas Somovas.
Netrukus Asociacija LATGA pateikė apeliacinį skundą dėl tokio Vilniaus apygardos teismo sprendimo.
Bylos eiga:
- 2016 m. liepos mėn. Vilniaus apygardos teismui Asociacija LATGA pateikė ieškinį dėl prieigos prie interneto svetainės linkomanija.net panaikinimo;
- Vilniaus apygardos teismas 2017 m. lapkričio 20 d. sprendimu nusprendė įpareigoti atsakovus AB „Telia Lietuva“, UAB „Bitė Lietuva“, AB „Lietuvos radijo ir televizijos centras“, UAB „Cgates“, UAB „INIT“, UAB „Balticum TV“, UAB „SPLIUS“ ir UAB
„Penkių kontinentų komunikacijos centras“ savo pačių pasirinktomis techninėmis priemonėmis ir ieškovo asociacijos LATGA sąskaita savo paslaugų gavėjams uždrausti pasiekti interneto svetainės linkomanija.net svetainėje sukurtą ir veikiančią dalijimosi rinkmenomis internete platformą, uždraudžiant savo paslaugų gavėjams prieigą prie interneto svetainės netatsakovų valdomuose tinkluose. - Tiek Asociacija LATGA, tiek atsakovai, nesutikdami su Vilniaus apygardos teismo 2017 m. lapkričio 20 d. sprendimu pateikė apeliacinius skundus. Pagrindinis LATGA argumentas, kuriuo grindžiamas apeliacinis skundas, – Asociacijai LATGA nustatytas įpareigojimas atlyginti išlaidas, susijusias su prieigos prie linkomanija.net panaikinimu, neužtikrina ES teisės aktuose įtvirtinto efektyvaus autorių teisių gynimo principo, iš esmės užkertą kelią autoriams ginti savo teises ir dėl to yra neproporcingas; be to, jis iš esmės skiriasi nuo kitų Europos valstybių nacionalinių teismų praktikos šiuo klausimu.
Asociacijos LATGA informacija
Nuoroda į teismo sprendimą: e3K-3-236-969/2019