© Asociacija LATGA

Visos LATGA aktualijos tavo el. pašte

Prenumeruok naujienlaiškį.

  Paskelbta: 2024-05-14

  LATGA Autorių namai 2024: dešimtys pasirodymų unikalioje scenoje-name

  „LATGA Autorių namai: Kultūros naktis 2024“ – net aštuonias valandas trunkantis tarpsritinis renginys, kurį birželio 7 d. organizuoja daugiau nei 6 000 autorių vienijanti Asociacija LATGA. Jo metu tiek žinomi, tiek pradedantys muzikos, teatro, literatūros, kino ir vizualiųjų menų autoriai ne tik atlieka / pristato anksčiau sukurtus kūrinius, bet ir realiu laiku kuria, improvizuoja, bendradarbiauja vieni su kitais, siekdami padovanoti žiūrovams netikėtą, įvairiausių vaizdų ir garsų kupiną reginį didžiulėje, kelių aukštų namą primenančioje scenoje. Šiemet scena-namas bus sudaryta iš dviejų dalių, kurias sujungs tiltas.

  Žiūrovai gali mėgautis kultūra ne tik stebėdami scenoje-name verdantį veiksmą didžiuliuose ekranuose, bet ir užsukti į šio itin meniško namo vidų ir mėgstamo autoriaus pasirodymą ar kūrybos procesą pamatyti iš labai arti ar netgi jame dalyvauti.

  Muzika

  Unikalioje scenoje tą vakarą apsigyvens kelios dešimtys įvairių sričių autorių. Dalyvių sąraše – elektroninės muzikos kūrėja Monikaze, Ieva Narkutė su grupe, kompozitorius Gediminas Gelgotas su ansambliu „Niko“, džiazo muzikos autorių kolektyvas „Vilnius JJAZZ Ensemble“ su naujausia programa „Ravenjazz“. Bus galima pamatyti bendrą „Superkolorito“ ir menininko Dominyko Sidorovo spalvų kino projektą, grupės „lazy diamond‘s underground“ ir šokėjos Martynos Grinevskės pasirodymą „Blue Bird“.

  Beatbox virtuozas Žygimantas Gudelis-GON į sceną lips du kartus – su kanklininke Vaiva Dunaityte ir dzūkiškos kultūros ambasadoriumi Roku Kašėta. Scenoje išvysime ir projektą „Apytiksliai trys“, sujungusį džiazo duetą „Cinamono“ (dainininkė Laura Budreckytė ir kontrabosininkas Vytis Nivinskas) ir poetą Artūrą Valionį.

  Kinas

  Gigantiškoje scenoje veiks net du kino teatrai, kurioje bus rodomi lietuvių autorių filmai. Apie virtualios realybės kino perspektyvas pasakos ir programą pristatys režisierius Donatas Ulvydas. Virtualios realybės kino teatro programoje – virtualios realybės patirtis „Aš Lietuva“, kelionė per atgijusių Algio Kriščiūno paveikslų istorijas „Žaisti gyvenimą“ ir filmas, kuriame užfiksuotos 2023 m. renginio „LATGA Autorių namai“ akimirkos.

  Kitoje kino salėje bus rodomos dvi trumpametražių filmų programos, kurias specialiai šiam renginiui parengė lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“.

  I programa

  „Reisas“ | „The Trip“ Rež. Rimantas Oičenka | 2022 | Dokumentinis | 25 min

  „Daug geresnis“ | „Way Better“ Rež. Skirmanta Jakaitė | 2022 | Animacinis  | 13 min.

  „Uogos“ | „Cherries“ Rež. Vytautas Katkus | 2022 | Vaidybinis | 15 min.

   II programa

  „Numeris Vienas“ | „Number One“ Rež. Milda Augustaitytė | 2023 | Dokumentinis |15 min.

  „Kai aš buvau malalietka“ | „When I Was a Juvenile“ Rež. Severina Vaičiūnaitė | 2023 | Vaidybinis  | 18 min.

  „Hablo dėsnis“ | „Hubble’s Law“ Rež. Arnas Balčiūnas | 2024 | Vaidybinis | 18 min.

   Literatūra ir teatras

  Scenoje-name veiks interaktyvi biblioteka, kurioje bus galima pamatyti „Vilnius Review“ parengtą šiuolaikinę lietuviškos poezijos antologiją videoformatu „Vilnius – literatūros erdvė“. Taip pat renginio lankytojai galės patys įskaityti šioje antologijoje įsiamžinusių poetų eiles. Iš šių improvizuotų pasirodymų vėliau bus sukurtas specialus filmas.

  Populiariausias LATGA 2023 m. dramos autorius, režisierius ir dramaturgas Aleksandras Špilevojus kvies žiūrovus dalyvauti istorijų pasakojimo maratone „Tvanas 2.0: Skendau“. Visas 7 valandas menininkas nepratars nė žodžio. Jis lauks žiūrovų nusisukęs, užsidėjęs ausines, kuriose girdės jų pasakojimus, bet niekada taip ir nepamatys tų, kas pasiryš pasidalinti su juo savo istorijomis apie asmeninį skendimą – meilėje/toksiškuose santykiuose/vienatvėje/abejonėse/darbuose/alkoholyje ir kitose priklausomybėse/tamsiausiose mintyse/savyje.

  Aktorės ir režisierės Elžbietos Latėnaitės kartu su teatro ir kino profesionalų komanda kuriamas teatrinis-muzikinis performansas „Susiderinam“ pasakoja apie ryšio (tarpusavio dermės) paieškas per kalbą, muziką ir humorą. Elžbieta Latėnaitė pirmąkart viešai gros trimitu, Marius Repšys gros saksofonu, o Donata Kielaitė – klavišiniais. Muzikos instrumentai čia – pažinimo, išsilaisvinimo ir komunikacijos priemonė. Grupė eksperimentuos derindama vaidybą ir autorinius bei žinomus muzikos kūrinius, į performansą kvies įsitraukti ir žiūrovus.

  Renginyje taip pat bus pristatytas Ukrainai dedikuotas muzikos autorių Igno Juzoko ir Ginto Gascevičiaus bei trupės „Ethno Contemporary Ballet“ (Ukraina) šokio spektaklis „4308“.

  Net keturios meno šakos susipins performanse „Uproar“, kurį kurs Gintarė Šmigelskytė (choreografija), Paulina Simutytė (tapyba, scenografija), Ignas Juzokas (muzika) ir Kornelijus Jaroševičius (audiovizualinis menas).

  Vizualieji menai

  „Slaptajai piešėjų draugijai“ priklausantys menininkai (Paulius Juška, Artūras Aliukas, Vidas Drėgva, Liuda Jaruševičiūtė Stankevičienė, Ugnė Žilytė, Kazys Kęstutis Šiaulytis, Skaistė Verdingytė Bendorienė, Asta Vasiliauskaitė, Česlovas Polonskis, Gražina Murelytė Ajauskienė) pieš modelius, dailininkė Ieva Babilaitė rengs kūrybines dirbtuves „Atminties lobynai“, kuriose kvies prisiminti ir apmąstyti įvykius (gražius ar ne labai) ir žmones, kurie galėjo įtakoti, pakreipti ir nuspalvinti mūsų gyvenimą įvairiomis spalvomis. Visa tai bus „įvaizdinama“ plėšant ir susegant popierinius veido formos 3D objektus. Iš šių „veidų“ renginio metu bus sudėliotas bendras meno kūrinys.

  Menininkas Evaldas Jansas kurs performansą „Korporacijų šiukšlyne“, tapytoja Agnė Kišonaitė lūpų instaliaciją iš panaudotų plastmasinių buteliukų, fotografas Gintaras Česonis su istoriku Aurimu Švedu vaizdo projekcijų projektą „Išlaisvintas modernizmas“. Bus galima pamatyti skulptoriaus Donato Jankausko-Duonio skulptūrą „Visi kauk“ ir menininkės Solveigos Gutautės vaizdo performansą „(Ne)išskalbtos eilės“. Ši menininkė taip pat surengs dirbtuves „ASMENYBĖS SKeLBINIAI“, kurių metu kvies pasigaminti individualius marškinėlius su poetų eilėmis – rekomenduojame atsinešti savo baltos spalvos marškinėlius be jokių užrašų. Pasak S. Gutautės, tai – protestas prieš „firminius“ drabužius, kuriuos dėvint tampama skelbimų lenta. Dar scenoje-name veiks ir fotostudija – įsiamžinti kvies žinoma fotografė Vaiva Abromaitytė (studija „Mandalaphoto“).

  „Pagrindinė šio renginio misija – suteikti galimybę klausytojams / žiūrovams susitikti su pačių įvairiausių sričių autoriais. Jie, be abejonės, yra svarbiausia kultūros ekosistemos dalis, tačiau dėl savo darbo specifikos dažnai lieka „už kadro“, – sako LATGA vadovė Laura Baškevičienė.

  „Taip pat šiuo renginiu siekiame atskleisti autorių kūrybinės virtuvės paslaptis ir į kūrybos procesus įtraukti pačius žiūrovus“, – sako itin didelę meninių renginių organizavimo patirtį turintis režisierius Dalius Abaris, kuriam, vaizdžiai kalbant, jau antrus metus iš eilės patikėti „LATGA Autorių namų“ raktai.

  Pastaba. Scenoje-name norintys apsilankyti žiūrovai privalės laikytis tam tikrų saugumo reikalavimų, su kuriais organizatoriai supažindins prieš renginį. Organizatoriai pasilieka teisę koreguoti ar papildyti renginio programą. Renginio metu bus filmuojama ir fotografuojama.

  Autorių pasirodymų laikus paskelbsime likus kelioms dienoms iki renginio!

  Dėkojame renginio partneriams ir draugams: VŠĮ „Kultūros naktis“, Vilniaus miesto savivaldybei, LRT, lietuviškų trumpametražių filmų agentūrai „Lithuanian Shorts“, Rašytojų sąjungai, „Hexa Cinema“.

  Apie birželio 8 d. scenoje-name Vingrių g. vyksiančią renginių seriją autorių bendruomenei „LATGA autorių namų virtuvė: diskusijos ir dirbtuvės“ skaitykite čia.

  Visos LATGA aktualijos tavo el. pašte

  Prenumeruok naujienlaiškį.