Visos LATGA aktualijos tavo el. pašte

Prenumeruok naujienlaiškį.

  Paskelbta: 2021-01-14

  Meno kūrėjo statusą turintiems kūrėjams – didesnės kūrybinės prastovos išmokos

   

   width=

  Dėl karantino negalintys iš savo veiklos gauti pajamų Meno kūrėjo statusą turintys kūrėjai nuo šių metų pradžios gauna didesnes kūrybinės prastovos išmokas, jos padidėjo nuo 607 iki 642 Eur. Primename, kad prašymai dėl kūrybinių prastovų priimami iki einamojo mėnesio 20 dienos. Be to, Kultūros ministerija kviečia Meno kūrėjų statusą turinčius asmenis teikti prašymus dėl Paramos gavėjo statuso suteikimo. Kvietimas galioja iki vasario 20 d.

  Kūrybinės prastovos išmokos dydis susietas su Minimaliąja mėnesine alga (MMA), tad padidėjus MMA, nuo 2021 sausio 1 d. didėjo ir šios išmokos. Plačiau apie MMA – LR Vyriausybės nutarime.

  Vyriausybė Kultūros ministerijos siūlymui apmokėti kūrybines prastovas Meno kūrėjo statusą turintiems kūrėjams, dėl karantino negalintiems iš savo veiklos gauti pajamų, ir skirti šiam tikslui įgyvendinti papildomų lėšų, pritarė dar 2020 kovą, kai šalyje paskelbtas pirmasis karantinas.

  Kūrybine prastova vadinamas laikotarpis, kai darbingo amžiaus Meno kūrėjas dėl nuo jo nepriklausančių objektyvių priežasčių laikinai neturi sąlygų meno kūrybai ir (ar) jos rezultatų sklaidai.

  Meno kūrėjas, siekdamas gauti kūrybinės prastovos išmoką, pateikia Kultūros ministerijai laisvos formos prašymą, kuriame nurodo kūrybinės prastovos priežastis ir aplinkybes, nuo kada prašo skirti kūrybinės prastovos išmoką, informaciją apie gyvenamąją vietą (šalis, miestas, adresas), kontaktinius duomenis (telefono numeris, elektroninio pašto adresas) informaciją apie pajamas, nuo kurių skaičiuojamas gyventojų pajamų mokestis ir t. t. Daugiau informacijos ir prašymo pavyzdį rasite čia: https://lrkm.lrv.lt/lt/veikla/meno-kureju-socialine-apsauga-1

  Tarp reikalaujamų pateikti dokumentų mūsų asociacijai priklausantys meno kūrėjo statusą turintys autoriai turi pateikti ir pažymas apie Asociacijos LATGA išmokėtą autorinį atlygį per paskutinius 3 mėnesius.

  Dėl šių pažymų reikėtų kreiptis į:

  Vilija Tylingo

  Vyr. buhalterės pavaduotoja

  (autoriams)

  (8-5) 265 14 85

  8 615 57158

  vilija@latga.lt

  Prašymai dėl kūrybinių prastovų priimami iki einamojo mėnesio 20 dienos. Jie turi būti pateikti PDF formatu (pageidautina viename dokumente).

  Kviečia teikti prašymus dėl Paramos gavėjo statuso suteikimo

  Taip pat Kultūros ministerija kviečia Meno kūrėjų statusą turinčius asmenis teikti prašymus dėl Paramos gavėjo statuso suteikimo. Kvietimas galioja iki vasario 20 d.

  Meno kūrėjas, siekiantis įgyti paramos gavėjo statusą, Kultūros ministerijai (el. paštu dmm@lrkm.lt arba adresu J. Basanavičiaus g. 5, Vilnius) turi pateikti:

  1. prašymą suteikti paramos gavėjo statusą, kuriame nurodoma informacija apie gyvenamąją vietą (šalis, miestas, adresas), kontaktiniai duomenys (tel. numeris, el. pašto adresas) ir sutikimas skelbti asmens vardą ir pavardę bei unikalų 8 skaitmenų paramos gavėjo identifikacinį kodą Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos interneto svetainėje.
  2. asmens tapatybę patvirtinančio dokumento (paso arba asmens tapatybės kortelės) kopiją.

  Prašymo forma.

  Daugiau informacijos apie dokumentų priėmimą, nagrinėjimą ir tvarkymą rasite Paramos gavėjo statuso suteikimo fiziniams asmenims taisyklėse.

  Meno kūrėjams, turintiems meno kūrėjo statusą bei Kultūros ministerijos suteiktą paramos gavėjo statusą, gyventojai gali skirti iki 2 proc. sumokėto pajamų mokesčio (GPM). Šią neapmokestinamą paramą privaloma naudoti tik meno kūrybai ir už ją būtina atsiskaityti. Meno kūrėjai, nespėję nustatytu laiku įgyti Paramos gavėjo statuso, šiemet negalės gauti paramos lėšų.

  Informaciją dėl dokumentų pateikimo teikia Meno ir kūrybinių industrijų politikos departamento Profesionaliojo meno skyriaus vyriausioji specialistė Jolita Bečienė Tel. 8 608 45 502, el. p.: jolita.beciene@lrkm.lt.

  Apie Meno kūrėjo statusą

  Pasak Kultūros ministerijos Meno ir kūrybinių industrijų politikos departamento Profesionaliojo meno skyriaus vyriausiosios specialistės Jolantos Meiduvienės, 2020-aisiais buvo patenkinti 307 meno kūrėjų prašymai suteikti meno kūrėjo statusą. Šiuo metu Meno kūrėjo statusą turi apie 5,5 tūkst. asmenų.

  Meno kūrėjo statusas suteikiamas profesionalųjį meną kuriančiam asmeniui, jeigu šio asmens meno kūryba atitinka bent vieną iš meno kūrėjo statuso suteikimo pagrindų, kurie išvardinti Lietuvos Respublikos meno kūrėjo ir meno kūrėjų organizacijų statuso įstatyme. Čia taip rasite Meno kūrėjo ir meno kūrėjų organizacijos statuso suteikimo būdus ir tvarką.

  Šiuo metu galiojančio KM kvietimo teikti prašymus dėl Meno kūrėjo statuso suteikimo nėra. Jis bus paskelbtas vasario pradžioje. Apie jį būtinai informuosime savo svetainėje.

  Parengta pagal LR Kultūros ministerijos informaciją

  Visos LATGA aktualijos tavo el. pašte

  Prenumeruok naujienlaiškį.