Visos LATGA aktualijos tavo el. pašte

Prenumeruok naujienlaiškį.

  Paskelbta: 2019-04-16

  Žinomi Lietuvos kūrėjai ir atlikėjai socialinėje kampanijoje prisipažįsta: „Aš vogiau“

  Žinomi Lietuvos kūrėjai ir atlikėjai socialinėje kampanijoje prisipažįsta: „Aš vogiau“

  2019 m. balandžio 16 d.

  [vc_column width=”1/2″][gem_image style=”2″ width=”600″ src=”5124″]

  Lietuvos muzikos verslo asociacijos nuotr.

  [vc_column width=”1/2″]

  Trečius metus iš eilės Lietuvos muzikos verslo asociacija tiesmukai ir gana šokiruojančiai kreipiasi į tuos, kurie tebegalvoja, kad intelektinė nuosavybė yra nemokama, todėl filmus, muziką siurbia iš bet kokių internete veikiančių platformų, nepaisydami, kokią žalą šiuo piratavimu daro kūrėjams.

  Žinomi meno, muzikos kūrėjai susibūrė atviram pokalbiui. Televizijos laidų vedėjas, muzikos prodiuseris Jonas Nainys-Jovani, muzikos kūrėjai ir atlikėjai Jurgis Brūzga, Erica Jennings, Dominykas Vaitiekūnas, Raminta Naujanytė-Bjelle, Vaidotas Valiukevičius, grupės „Abudu“ siela Domantas Starkauskas, Lietuvos naujoji „eurovizinė“ viltis Jurijus Veklenko, laidų vedėja Gabrielė Martirosianaitė, broliai menininkai Algirdas ir Remigijus Gataveckai, – visi jie sutiko pasikalbėti apie tai, ką darė vedini naivumo, ištroškę pasaulio naujienų, iš nežinojimo ar dėl to, kad elgėsi „kaip dauguma“.

  Mikrofonas įjungtas, studijoje – keli paprasti klausimai, ir gana sunkūs atsakymai. Sunkūs dėl to, kad tenka pripažinti sau tai, kas nemalonu. Tokia situacija, kai maudžia dantį ir ateini į odontologo kabinetą. Žinai, kad bus tik geriau, bet didelio džiaugsmo dar nėra. Juk gali būti, kad teks traukti šaknį. Galbūt skaudės. Bet pirmas žingsnis jau žengtas: problema pripažinta ir gydymas prasideda.

  Įžymybėms tekęs dantų skausmas – prisipažinti, kad vogė. Antras ėjimas – paskatinti kitą pripažinti, kad ir jis – buvo, o galbūt tebėra vagis.

  „Pradėk nuo savęs“ – taip vadinasi ir socialinė kampanija. Šiais metais ji – ir jautri, ir nuoširdi, ir verčianti susimąstyti.

  „Kada aš pradėjau vogti? Nuo ankstyvos vaikystės, nuo paauglystės, kaip ir dauguma“, – sako J. Brūzga, J. Veklenko, D. Starkauskas.

  „Kodėl aš vogiau? Nes man patinka nemokami dalykai“, – šypteli J. Nainys.

  „Nes piratauti yra smagu, – sako D. Vaitiekūnas. – Tiesiog nebuvo tokio sąmoningumo, supratimo, kad tai yra vagystė.“

  „Aš tiesiog kito kelio nežinojau. Trūko informacijos, nepasidomėjau. Buvau ištroškęs meno, ištroškęs muzikos“, – atsakymus priduria Jurijus, Gabrielė, Domantas.

  Lygiai taip pat sakytų dauguma vartotojų, atsisiuntusių muzikos ir kino kūrinius iš nelegaliai veikiančių svetainių. Taigi, žinomi žmonės, pasakojantys apie savo patirtį, yra tarsi visuomenės veidrodis. Tačiau jie pasirinko kitą kelią: pradėjo vartoti meną legaliai. Kūrėjai nekantrauja, kad ir visuomenės pasirinkimas pasikeistų.

  „Supratau, kad tai yra vagystė iš žmonių, kurie kuria“, – pabrėžia broliai Gataveckai.

  „Atėjo branda, supratimas, pavyzdžiai iš kitų šalių“, – pasakoja J. Nainys.

  „Pradėjęs vartoti legaliai, laimėjau kokybę. Viską labai greitai gauni“, – antrina D. Starkauskas ir Bjelle.

  „Svarbiausia, kad jaučiuosi gerai“, – sako E. Jennings.

  Lietuvos muzikos verslo asociacija siekia, kad kuo daugiau interneto vartotojų įsisąmonintų, kad yra gausybė platformų, kuriose klausytis muzikos, žiūrėti filmus, skaityti knygas galima legaliai. Vartotojui tai kainuoja visiškai nedidelį, neskausmingą mokestį, tačiau autoriui, kūrėjui yra gyvybiškai svarbu.

  Iniciatyva „Pradėk nuo savęs“ trečius metus kuria dialogą tarp kūrėjų ir vartotojų, skatina jaunąją kartą kitaip vertinti „nemokamus“ dalykus. Apie tai rengiamas seminarų ciklas: Lietuvos muzikos verslo asociacijos nariai, autorių bei gretutines teises ginančių institucijų atstovai diskutuos su studentais aktualiais klausimais. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Asociacija LATGA – renginio partnerė

  Artimiausi „Pradėk nuo savęs“ seminarai vyks:

  Balandžio 17 d. 10.45 val. – Socialinių mokslų kolegijoje. Asociacijai LATGA atstovaus teisininkė Justė Stadulytė.

  Gegužės 8 d. 10.30 val. – Kauno kolegijoje, 14 val.  – Vilniaus kolegijoje.

  Gegužės 9 d. 11 val. – Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos dizaino fakultete, 15 val. – Europos Humanitariniame Universitete.

  Visos LATGA aktualijos tavo el. pašte

  Prenumeruok naujienlaiškį.