Naujienos

Naujienos

Teismas liko autorių pusėje

2017 10 16

Ketvirtadienį, spalio 12  d.,Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija nutarė Vilniaus miesto apylinkės teismo 2016 m. spalio 3 d. sprendimą, kuriuo ieškovei Asociacijai LATGA buvo priteistas iš atsakovės UAB „Mediashop“ kelis tūkstančius eurų siekiantis kompensacinis atlyginimas už LR teritorijoje parduodamus reprografijos įrenginius, palikti iš esmės nepakeistą.

Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Vilijos Mikuckienės (kolegijos pirmininkė ir pranešėja), Vaclovo Pauliko ir Jūros Marijos Strumskienės,

viešame teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal atsakovės uždarosios akcinės bendrovės „Mediashop“ apeliacinį skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2016 m. spalio 3 d. pagal ieškovės asociacijos LATGA ieškinį atsakovei UAB „Mediashop“ dėl kompensacinio atlyginimo sumokėjimo, išvadą byloje duodanti institucija – Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

 Teisėjų kolegija Vilniaus miesto apylinkės teismo 2016 m. spalio 3 d. sprendimą paliko iš esmės nepakeistą. Taip pat  nutarta priteisti ieškovei Asociacijai LATGA iš atsakovės UAB „Mediashop“ išlaidas advokato pagalbai apmokėti apeliacinės instancijos teisme. Asociacijai LATGAI šioje byloje atstovavo žinoma autorių teisių srities advokatė Vilija Viešūnaitė iš advokatų kontoros „Trinity“.

 Asociacijos LATGA Kūrinių panaudos ir reprografinio atgaminimo poskyrio vadovė Jurga Bražiūnienė džiaugiasi, kad pagaliau autoriai gaus jiems teisėtai priklausantį kompensacinį atlyginimą, o šis teismo sprendimas išsisukinėjančioms įmonėms primins, kas jų lauks tuomet, jei nesilaikys įstatymų.  

 „Tikimės, jog šis teismo sprendimas ateityje padės sumažinti mokėti kompensacinį atlyginimą už kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais reprografijos būdu vengiančių įmonių skaičių ir leis efektyviau vykdyti kompensacinio atlyginimo surinkimą ir paskirstymą autoriams“, – sakė ji.

Primename, kad ieškovė asociacija LATGA ieškiniu kreipėsi į teismą, prašydama priteisti iš atsakovės UAB „Mediashop“ 3 637,08 Eur kompensacinio atlyginimo, 219,13 Eur palūkanų, 5 proc. metinių palūkanų už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir bylinėjimosi išlaidas, taip pat įpareigoti atsakovę ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po teismo sprendimo įsiteisėjimo paskelbti informaciją apie priimtą teismo sprendimą, skelbiant teismo sprendimo motyvuojamąją ir rezoliucinę dalį interneto svetainėje www.mediashop.lt.

Atsakovė UAB „Mediashop“ su ieškiniu nesutiko, prašė jį atmesti. Nurodė, kad kompensacinio atlyginimo surinkimo ir skirstymo teisinis reglamentavimas neišbaigtas – nėra priimtas poįstatyminis teisės aktas.

Tačiau teismas dar prieš metus pasisakė, kad Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo (ATGTĮ) numatyto kompensacinio atlyginimo už parduodamus reprografijos kūrinius surinkimas privalomai nereikalauja papildomo poįstatyminio reglamentavimo, kadangi pačiame ATGTĮ yra nustatytos visos kompensacinio atlyginimo mokėjimui reikalingos sąlygos.

Į išsisukinėjimą pažiūrėta griežtai – 2016 m. spalio 3 d. UAB „Mediashop“ teismas įpareigojo mokėti kompensacinį atlyginimą už kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais reprografijos būdu. Įmonė turės sumokėti kompensacinį atlyginimą ir už praėjusį laikotarpį – t. y. nuo 2012 m. kovo 1 d., kuomet įsigaliojo ATGTĮ papildymas 20-1 straipsniu.