Naujienos

Naujienos

Kompozitorių sąjungos apdovanojimai ir istorinė premjera

2017 11 09

 Lapkričio 10 d., penktadienį, 19 val. „Organum“ salėje (J. Basanavičiaus g. 26, Vilnius), rengiami Lietuvos kompozitorių sąjungos apdovanojimai, kurių metu paaiškės geriausių 2016 m. muzikos kūrinių autoriai. Šiemet šventė ypatinga, kadangi jos metu įvyks vieno ryškiausių tarpukario Lietuvos modernistų Jeronimo Kačinsko mikrotoninio Trio istorinė premjera. Pirmą kartą bus atliktas 1933 m. parašytas kūrinys, laikytas dingusiu ir tik pastaraisiais metais atrastas Čekijos archyvuose.

Muzikologės Rūtos Stanevičiūtės teigimu, Jeronimas Kačinskas (1907–2005) priklauso pirmajai modernių Lietuvos kompozitorių kartai, kuri dar iki Antrojo pasaulinio karo įsiliejo į tarptautinį šiuolaikinės muzikos sąjūdį. Tam nemažos reikšmės turėjo Vakarų ir Vidurio Europoje aukštosiose muzikos mokyklose pas garsius to meto kompozicijos pedagogus įgytas muzikinis išsilavinimas ir studijų metu užmegzti tarptautiniai ryšiai. 1929–1931 m. Prahos konservatorijoje Kačinskas studijavo ketvirtatonių muziką pas Aloisą Hábą ir dar studijų metais tapo vienu ryškiausių Hábos mokyklos sekėjų, nuosekliai plėtojęs Hábos propaguotą ateminį stilių ir mikrotonalumą savo 4-ojo dešimtmečio kompozicijose, kurios teisėtai vadintinos ankstyviausiais lietuvių muzikos avangardo pavyzdžiais.

 Trio Nr. 1 trimitui, altui ir fisharmonijai ketvirtatonių sistema yra vienintelis užbaigtas kompozitoriaus kūrinys ketvirtatonių instrumentams, sukomponuotas jau grįžus į Lietuvą, tačiau niekada taip ir neatliktas. Antrojo pasaulinio karo pabaigoje, Kačinskui pasitraukus į Vakarus ir vėliau apsigyvenus JAV, Lietuvoje likę ankstyvieji darbai ketvirtatonių sistema pradingo. Tik XXI a. Čekijos archyvuose (Čekijos muzikos muziejuje, Prahos konservatorijos bibliotekoje) buvo aptiktos dvi prarastomis laikytos kompozicijos – Koncerto ketvirtatonių trimitui ir simfoniniam orkestrui klavyras ir minėtasis Trio. Po daugelio dešimtmečių atrastos Kačinsko mikrotoninės kompozicijos esmingai praplečia žinias apie ankstyvąją kompozitoriaus kūrybą ir leidžia integruoti pirmuosius Lietuvos muzikos avangardo pavyzdžius į Vidurio ir Rytų Europos modernėjimo procesus, kurie plėtojosi kaip alternatyva Vakarų muzikinio avangardo centrams.

 Apdovanojimų renginyje Jeronimo Kačinsko Trio atliks Motiejus ir Mykolas Bazarai, kurie skambins specialiai suderintais fortepijonais, ketvirtatoniais trimitą valdys Laurynas Lapė, o altą – Tadas Dešukas. Renginyje nuskambės praeitų metų Lietuvos kompozitorių sąjungos apdovanojimų nugalėtojų – Vidmanto Bartulio ir Egidijos Medekšaitės – kūriniai bei amerikiečių muzikos vizionieriaus Charleso Iveso Trys ketvirtatonių pjesės (1923/1924), kurios šiandien dažniausiai atliekamos dviem ketvirtatonio skirtumu suderintais fortepijonais. Pianistas Motiejus Bazaras taip pat atliks prieš metus Amžinybėn iškeliavusio kompozitoriaus Juliaus Andrejevo „Estampą“, kuris, pasak atlikėjo, yra „gausią spalvų, charakterių ir atlikimo technikų paletę savyje talpinantis šedevras, tapęs vienu ryškiausių XX a. pabaigos lietuviškų fortepijoninių opusų.“

 Lietuvos kompozitorių sąjungos geriausių 2016 metų muzikos kūrinių apdovanojimus finansuoja Asociacija LATGA ir Lietuvos kultūros taryba. Partneriai – Lietuvos muzikos informacijos centras, ISCM Lietuvos sekcija, Koncertų salė „Organum“, Verslo centras „B NORDIC 26“. Renginys nemokamas.

Šiuo metu interneto svetainėje www.muzikosantena.lt/apdo galima pasiklausyti kūrinių, kurie pretenduoja tapti geriausiais. Jūs taip pat galite balsuoti ir išrinkti savo favoritą. 

 Lietuvos kompozitorių sąjungos inf.