Naujienos

Naujienos

Žinomi autoriai kviečia nepiratauti bei nebijoti kurti patiems

2018 04 24

Didžiausių šalies miestų mokyklose nuo balandžio vidurio vyksta pamokos apie autorių teises, kurias veda žinomi šalies kūrėjai. Asociacijos LATGA projekte, skirtame  balandžio 26 d. švenčiamai Pasaulinei intelektinės nuosavybės (PIN) dienai pažymėti, dalyvauja garsūs šalies režisieriai, muzikos autoriai, rašytojai, dailininkai.

Projektas „PIN diena mokyklose: LATGA autorių pamokos jaunajai kartai apie intelektinę nuosavybę“ organizuojamas jau antrus metus. Šiemet į savo mokyklas grįžta ir nevogti kūrybos bei gerbti autorių teises kartu su Asociacijos LATGA specialistais skatina dainų autoriai Leonas Somovas, Justė Arlauskaitė-Jazzu, Saulius Prūsaitis, Vytautas Bikus, Robertas Semeniukas (iš grupės „Žalvarinis“), Giedrė Kilčiauskienė ir Juozas Liesis, kino režisieriai Giedrė Beinoriūtė, Emilis Vėlyvis ir Kristina Buožytė, teatro režisierius Oskaras Koršunovas, dailininkai Antanas Obcarskas ir Eimutis Markūnas, rašytojai Rimantas Kmita, Ugnė Barauskaitė ir Rebeka Una (tikrasis vardas – Jurga Šalaševičiūtė) bei kt. žinomi autoriai.

Pasakoja apie vagystes

„Visuomenėje įsivyravęs požiūris, kad siųstis filmus, muziką ar knygas iš piratinių svetainių yra „nieko tokio“. Daugelis mano, kad nieko bloga yra ir naudoti dailės kūrinius bei fotografijas neturint jų autorių leidimo. Taigi nenuostabu, kad pasaulyje garsėjame kaip kūrinių vagys ir užimame „prizines“ vietas labiausiai pirataujančių šalių topuose. Tai neigiamai veikia mūsų šalies kūrybinį potencialą, nes daugelis autorių yra priversti griebtis kitų veiklų, kad galėtų gyventi bent jau padoriai. Kad pagaliau išeitumėme iš šio užburto rato, neužtenka su piratais kovoti teismuose, būtina skatinti pagarbą intelektinei nuosavybei. Ir ne tik tam tikromis progomis, o kasdien“, – sako projekto sumanytoja, Asociacijos LATGA viešųjų ryšių specialistė Jurgita Kviliūnaitė.

Pasak jos, pamokų metu autoriai ne tik pasakoja apie atvejus, kai patys susidūrė su intelektinės nuosavybės vagystėmis, bet ir ragina naudoti jų kūrinius atsakingai, nepažeidžiant tiek neturtinių, tiek turtinių autorių teisių. Pamoku metu mokiniai sužino, kaip surenkamas Tuščios laikmenos mokestis, kurio dalis atitenka autoriams, taip pat jiems paaiškinama, kodėl šis mokestis nesuteikia teisės siųstis kūrinių iš nelegalių šaltinių, t.y. piratinių svetainių.

„Ir vis dėlto bene pagrindinė projekto dalyvių misija – įkvėpti jaunąją kartą kurti. Nebijoti tapti muzikos, filmų, dailės kūrinių ir knygų autoriais, nepaisant to, kad šis pasirinkimas negarantuos pastovių ir garantuotų pajamų vien todėl, kad didžioji visuomenės dalis dar nėra linkusi mokėti už kūrybą ir mieliau renkasi ją vogti“, – sako J.Kviliūnaitė.  

Atima pajamas iš kūrėjų

Nebijoti rašyti, nepamiršti kelio į bibliotekas ragino ir pamoką savo buvusioje mokykloje – Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijoje – vedęs kultinės knygos „Pietinia kronikas“ autorius, humanitarinių mokslų daktaras Rimantas Kmita. Kalbėdamas apie piratines svetaines, kuriose galima rasti ir jo knygos kopijų, rašytojas akcentavo, kad jam yra nesuprantama, kaip žmonės iš viso gali skaityti knygas pdf formatu – o būtent toks siūlomas piratinėse svetainėse. „Man asmeniškai malonu atsiversti tikrą knygą. Jeigu žmogus negali nusipirkti knygos knygyne, juk dar yra bibliotekos, kuriose pilna knygų, kurių greičiausiai internete net ir nerasi. Be to, autoriai gauna atlygį už knygų panaudą bibliotekose, kurį sumoka valstybė, o paskirsto Asociacija LATGA“, – sakė R.Kmita.  

Rašytojas Rimantas Kmita. Šiaulių „Saulėtekio“  gimnazijos archyvo nuotr. 

Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijoje lankęsis „eurovizinės“ dainos „When we're old“ autorius Vytautas Bikus pasakojo studijavęs ir anglų kalbą, ir teisę, tačiau vis dėlto pasidavė nenumaldomam norui kurti muziką. Jis prisiminė, kad jo kaip dainų kūrėjo kelio pradžia nebuvo sėkminga, tačiau vis tiek nenuleido rankų. To jis palinkėjo ir moksleiviams – nenusiminti dėl pirmųjų nesėkmių. „Skatinu visus kurti, jeigu tik jaučiate tokį norą, užuot tapę teisininkais ar gydytojais, kaip liepia tėvai. Tik žinokite, kad reikės įdėti daug darbo. Žinoma, reikia ir talento“, – kalbėjo autorius.

Kad galėtų išgyventi iš muzikos, Vytautas pasakojo kurį laiką ne tik rašęs dainas, bet ir grojęs klavišiniais instrumentais populiariose grupėse. Dabar muzikos autorius gyvena vien tik iš dainų kūrimo, todėl jam itin skaudu, kai muzikos gerbėjai dainas siunčiasi iš piratinių svetainių, užuot pirkę jas ar klausęsi legaliose svetainėse, iš kurių jam pinigus surenka Asociacija LATGA. „Kai kitą kartą siųsitės dainas iš piratų, prisiminkit mane ir pagalvokite apie mano šeimą, kurią aš turiu išlaikyti“, – pamokos metu moksleiviams sakė V.Bikus.

Muzikos autorius Vytautas Bikus. Mildos Juknevičiūtės nuotr. 

Filmas – už eurą

Vilniaus Tuskulėnų gimnazijos moksleiviai susitiko su režisiere Giedre Beinoriūte, filmų „Balkonas“, „Pokalbiai rimtomis temomis“ , „Gyveno senelis ir bobutė“ ir kt. autore. Pamokos metu režisierė pasakojo apie savo kūrybinį kelią, kino gamybos užkulisius. Žinoma, ji kalbėjo ir apie didžiulę mūsų šalies problemą – piratavimą. „Kai žmonės ieško filmo, jiems, deja, nelabai rūpi, ar jis patalpintas legaliai, ar nelegaliai. Kuo didesnis pasirinkimas bus legaliose platformose, tuo mažiau norinčių atsiras juos žiūrėti piratinėse“, – pastebėjo režisierė ir atskleidė moksleiviams, kad beveik visus jos filmus galima pažiūrėti www.ltfilms.lt ir tas malonumas kainuoja nuo keliasdešimt centų iki euro.

Režisierė Giedrė Beinoriūtė. Mildos Juknevičiūtės nuotr. 

Klaipėdos „Žemynos“ gimnazijoje mokęsis bavaras Juozas Liesis mokiniams surengė tikrą šou, stengdamasis įkvėpti juos kurti arba bent jau gerbti tuos, kurie kuria. Muzikantas pasakojo, kad už savo tekstus didžiausiems „Bavarijos“ hitams uždirbo nemenkas sumas, o juos jam iš radijo stočių ir televizijų surinko Asociacija LATGA. „Kiekvienas jūsų gali tai padaryti – kurti muziką ar kino filmus ir taip užsidirbti pragyvenimui. Svarbiausia, kad jūsų kūryba patiktų žmonėms ir jie už tai norėtų mokėti pinigus“, – sakė J.Liesis. Jam pamoką padėjęs vesti Asociacija LATGA Muzikos kūrinių skyriaus vadovas Paulius Sartatavičius priminė, kad legaliose svetainėse už perklausas muzikantai gauna atlygį, net jei vartotojai už jas nemoka. Viena tokių svetainių – lietuviška www.pakartot.lt.

Dainų tekstų autorius Juozas Liesis. Vytauto Petriko (dienraštis "Klaipėda" nuotr.) 

Klaipėdos „Versmės“ progimnazijoje viešėjo „Sidabrinėmis gervėmis“ apdovanotų filmų „Kolekcionierė“ ir „Aurora“ režisierė Kristina Buožytė. Autorė moksleivius ragino būti smalsiais, nuolat visko domėtis, jeigu patys turi minčių tapti kūrėjais. Ir, žinoma, skatino juos gerbti intelektinę nuosavybę – jos ir kitų režisierių filmus žiūrėti legaliose svetainėse, kurių sąrašą galima rasti ir www.latga.lt.

K.Buožytė akcentavo, kad piratavimo problema ypač skaudžiai atsiliepia nepriklausomiems kūrėjams, kuriantiems kitokį, neholivudinį kiną. Jiems svarbus kiekvienas už filmą surinktas euras, kad galėtų kurti toliau. „Būtent šie kino kūrėjai veda į priekį visą kino industriją, iš jų sau idėjų semiasi ir Holivudo kūrėjai“, – kalbėjo ji.

Režisierė Kristina Buožytė ir Asociacijos LATGA Muzikos kūrinių skyriaus vadovas Paulius Sartatavičius. Vytauto Petriko (dienraštis "Klaipėda" nuotr.) 

Sukūrė „antipiratinį“ filmą

Projekto vadovės J.Kviliūnaitės teigimu, tai tęstinis projektas, kurį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros ministerija pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programą.

Pernai dalis pamokų buvo filmuojama, vėliau buvo sukurtas filmas „Mes esame autoriai“. Pamokas vedė režisieriai Giedrė Žickytė-Bajarūnienė, Romas Zabarauskas, režisierius ir dainų autorius Vytautas V.Landsbergis, rašytojas, dramaturgas ir muzikantas Gintaras Grajauskas, grupės „Colours of Bubbles“ lyderis Julijus Aleksovas, Giedrė Kilčiauskienė, Linas Adomaitis ir kt. autoriai. Jo scenarijaus autorius ir režisierius – žinomas muzikos atlikėjas bei dokumentikos kūrėjas Eimantas Belickas. Šis filmas balandžio 26 d. vakare bus rodomas per „LRT Kultūrą“, taip pat jį galima rasti LRT Mediatekoje ir svetainėje „Mokytojo TV“.

„Labai rekomenduotumėme šį filmą parodyti visose šalies mokyklose – neabejojame, kad jis sudomins moksleivius, įkvėps juos tapti kūrėjais ir paskatins gerbti kuriančius“, – sako Asociacijos LATGA viešųjų ryšių specialistė.

Negana to, per PIN dieną, t. y. balandžio 26 d., nuo 13 val., Asociacijos LATGA būstinėje vyks kraujo donorystės akcija „Autoriai dovanoja Lietuvai kūrybiško kraujo“. Šia akcija autoriai taip pat sieks skatinti pagarbą intelektinei nuosavybei.