Naujienos

Naujienos

Kraujo donorystės akcijos dalyviai ragino muzikos klausytis legaliai

2018 04 26

2018 balandžio 26 d.

Šiandien Asociacijos LATGA būstinėje Vilniuje įvyko kraujo donorystės akcija „Autoriai dovanoja Lietuvai kūrybiško kraujo“, skirta paminėti Pasaulinei intelektinės nuosavybės (PIN) dienai. Per akciją Nacionalinio kraujo centro komanda surinko apie 5 l kraujo. Kraują davė ne tik akcijoje dalyvavę autoriai, bet ir LATGOS specialistai. Deja, dėl sveikatos būklės ne visi panorėjusieji dalyvauti akcijoje galėjo duoti kraujo.

Pirmoji į akciją atskubėjo įvairių muzikinių televizijos projektų dalyvė Rūta Žibaitytė, kiek vėliau užsuko „Lemon Joy“ lyderis Igoris Kofas. Ir jaunoji autorė, ir gerai žinomas muzikos kūrėjas prisipažino, kad kraują duoda pirmąsyk.

„Visiškai nebaisu ir nė kiek neskausminga. Manau, kad duosiu kraujo ir kitąsyk – gydytojai sakė, kad kraujas tinkamas, o man malonu kažkam padėti“, – sakė I.Kofas.

Paklaustas, ar patiria nuostolių dėl piratavimo, I.Kofas tik šyptelėjo: „Žinoma, kaip ir kitų muzikos autorių, taip ir mano dainos sklando po interneto platybes. Deja, jas galima atrasti ne tik legaliose svetainėse, bet ir piratinėse. Tačiau susiduriame ne tik su piratais, bet ir su aferistais. Neseniai bičiuliai atsiuntė skelbimą portale, kuriame siūloma užsisakyti „Lemon Joy“ koncertą. Tie žmonės neturi nieko bendro su mumis ir greičiausiai vilioja pinigus iš žmonių, todėl labai kviečiame visus būti atsargiais“, – sakė dainininkas.

Grupės „Bavarija“ tekstų autorius Juozas Liesis iš gydytojų išgirdo verdiktą, kad kraujo negali duoti, nes neseniai sirgo pūsleline ir vartojo vaistus.

„Užtat sužinojau, kaip vyksta kraujo donorystės akcijos ir kad Nacionalinio kraujo centro komanda dirba labai atsakingai – atsižvelgia tiek į donorų, tiek į žmonių, kuriems bus tas kraujas supiltas,  sveikatą. Pasirodo, yra net keli kraujo patikrinimo lygmenys. Labai gaila, kad pats negalėjau duoti kraujo – gydytojai pasakė, kad savo kūrybiškiausiomis kraujo dalelėmis galėsiu pasidalinti tik gegužės viduryje“, – sakė J.Liesis.

Kraujo negalėjo duoti ir „Garbanoto bosisto“ lyderis Šarūnas Joneikis – gydytojams nepatiko muzikanto širdies ritmas, jie pasiūlė jam kreiptis į savo šeimos gydytoją. „Labai gaila, bet užtat iš arti pamačiau visą procesą ir ateityje tikrai nebijosiu duoti kraujo“, – sakė jis.

Paklaustas apie piratavimo problemą, Š.Joneikis sakė manąs, kad jų muzikos gerbėjai, o ypač užsieniečiai, kūrinius įsigyja ar klausosi legaliose svetainėse, kuriose grupės nariai yra sudėję visą savo kūrybą. „Žinoma, esu savo kūrinių radęs ir „Linkomanijoje“ ir tai tikrai nenudžiugino.  Bet man atrodo, kad situacija keičiasi – ilgainiui žmonės ims nebegailėti tų kelių eurų ir susimokės už abonementą legalioje svetainėje. Manau, kad laikui bėgant žmonės pradės labiau vertinti vieni kitų darbą, taip pat – ir mūsų, muzikos kūrėjų“, – vylėsi muzikantas.

„Lietuvos balso“ nugalėtojas, „El Fuego“ narys Paulius Bagdanavičius prisipažino, kad kraujo duoda pirmąsyk gyvenime: „Kažkaip labai bijodavau, dabar pats nežinau ko. Manau, kad ateityje dar kada nors tai padarysiu, jeigu tik sveikata leis.“

Kalbėdamas apie savo muzikinę veiklą, kuri yra netinkamai atlyginama dėl Lietuvoje klestinčio piratavimo, jis akcentavo, kad autoriai, kaip ir kitų profesijų atstovai, turi teisę į atlygį. „Siekdamas palaikyti kitus autorius, mėgstamą muziką perku legaliose svetainėse ar įsigyju kompaktinių plokštelių pavidalu.“

„Man labai patinka, kai kažkas organizuoja tokias akcijas. Taip lengviau padaryti tai, ko gyvenime nesi daręs. Pasiryžau ir džiaugiuosi. Manau, kad duosiu kraujo ir ateityje. Gydytojai sakė, kad tai galėsiu padaryti už trijų mėnesių“, – sakė žinoma dainų autorė ir atlikėja Girmantė Vaitkutė.

„Kai buvau paauglė, buvo labai populiaru atsisiųsti dainas iš nežinomų šaltinių. Tuo metu dar tik atsirado internetas, tėvai nupirko kompiuterius. Jau daug laiko naudojuosi daugybe legalių platformų ir ten randu mėgstamą muziką. Ir man negaila sumokėti – taip aš išreiškiu pagarbą mėgstamam autoriui. Iš manęs irgi vogė – kai tik išleidau pirmą albumą, jis už poros dienų atsirado rusiškuose torentuose. Sunku apskaičiuoti, kiek dėl to nukentėjau. Vis dėl manau, kad autoriai kaip ir visi kiti turi teisę gauti atlygį už savo darbą“, – sakė ji.

Paskutinį į akciją atskubėjusį muzikos autorių Dainotą Varną Nacionalinio kraujo centro komanda paskelbė rekordininku – vos per tris minutes jis atidavė pusę litro savo kraujo. „Aš kaip ir dauguma dalyvavusių kraujo daviau pirmąsyk. Atrodo, su manim viskas gerai, net rekordą pamušiau. Smagu, kad galiu dalyvauti tokioje akcijoje ir atiduoti skolą – nes ne taip seniai man darė rankos operaciją ir jos metu buvo įpilta kažkieno kraujo“, – sakė jis.

Kaip ir kiti akcijos dalyviai, jis taip pat mielai dalijosi mintimis apie piratavimo žalą. „Pats muzikos klausausi tik legaliai ir kelis metus labai domiuosi šia problema. Esu labai dėkingas visoms asociacijoms, kurios kovoja su piratavimu ir stengiasi apsaugoti mūsų kūrybą“, – kalbėjo D.Varnas.

Akciją „Autoriai dovanoja Lietuvai kūrybiško kraujo“ per Pasaulinę intelektinės nuosavybės dieną Asociacija LATGA rengs ir kitais metais. „Labai džiaugiamės, kad pirmasis blynas nesudegė ir tikimės, kad kitąmet sulauksime kur kas daugiau autorių, kurie išdrįs dalyvauti akcijoje ir įlieti Lietuvai kūrybiško kraujo“, – sakė daugiau nei 4,5 narių jungiančios Asociacijos LATGA viešųjų ryšių skyriaus specialistė Jurgita Kviliūnaitė.