Naujienos

Naujienos

Europos Parlamentas išgirdo autorių balsą – naujos direktyvos tekstas priimtas

2018 09 12

Nepaisant labai agresyvios kampanijos prieš siūlomą Autorių direktyvą, Europos Parlamento nariai šiandien balsavo autorių naudai ir pripažino, kad tie, kurie naudoja jų kūrinius, turi jiems sumokėti deramą atlygį. Asociacija LATGA džiaugiasi tokiu sprendimu ir tikisi, kad trišalių derybų (vadinamosios „trilogo procedūros“) atspirties tašku bus šis direktyvos tekstas, kuris priimtas 438 nariams balsavus už, 226 prieš ir 39 susilaikius.

Priimta direktyva suteiks priemones, užtikrinančias sąžiningą atlyginimą, kurio kūrėjai pageidauja. Direktyvoje aiškiai įvardinama, kad interneto turinio dalijimosi paslaugų teikėjai atlieka viešą kūrinių paskelbimą, o ne tiesiog suteikia prieglobos (hostingo) paslaugą, tad jiems nustatyta pareiga sudaryti licencijas su teisių turėtojais bei tokiu būdu užtikrinti tinkamą atlygį už jų kūrinių naudojimą. Valstybėms narėms bus palikti teisė nuspręsti, kaip šis licencijavimo mechanizmas turės veikti.

„Su nerimu laukėme šios dienos, nors kartu su partnerėmis – užsienio autorių kolektyvinio administravimo bendrijomis ir konfederacijomis – dėjome nemažai pastangų, kad Europos Parlamentas išgirstų autorių balsą – kvietėme savo narius pasirašyti peticiją, kuri vėliau buvo įteikta Europos komisijai, bendravome su Europos Parlamente dirbančiais šalies politikais ir t. t. Ši direktyva – labai svarbus žingsnis į priekį, užtikrinsiantis, kad Europos, o taip pat ir mūsų šalies kūrėjai gaus sąžiningesnį atlyginimą už jų kūrinių naudojimą internete“, – sako Asociacijos LATGA direktoriaus pavaduotoja Laura Baškevičienė.

European Grouping of Societies of Authors and Composers (GESAC) prezidentas Andersas Lassenas sakė: „Šiandien Europa švenčia pergalę ir jos nepriklausomybę nuo kelių technologijų gigantų, kurie pasinaudojo pasenusiais teisės aktais, kad toliau stiprintų nesveiką dominavimą, pelnydamiesi iš Europos kūrėjų“.

„Europos scenaristų ir režisierių darbą trukdo nestabilios, mažos pajamos. Europos Parlamentas teisingai pasinaudojo savo įgaliojimais pakeisti tendenciją ir nustatyti tvaresnes sąlygas rytdienos Europos audiovizualinei kūrinijai“, – teigė The Federation of European Film Directors (FERA) generalinė direktorė Pauline Durand-Vialle.

Manoma, kad trišalių derybų (vadinamosios „trilogo procedūros“) pirmasis susitikimas vyks jau spalio 3 d. 

Direktyvos tekstas čia

 

Asociacijos LATGA, GESAC ir FERA informacija