Naujienos

Naujienos

Muzikos autoriai pritaria Seimo nario V.Kernagio iniciatyvai dėl didesnio nacionalinės muzikos kiekio radijo stotyse

2018 09 27

Šiandien, rugsėjo 27 d., Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko spaudos konferencija, kurioje žinomi muzikos autoriai ir atlikėjai išreiškė palaikymą Vytauto Kernagio pasiūlytiems Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimams dėl nacionalinio muzikos turinio Lietuvos radijo stočių eteryje. Konferencijoje dalyvavo ir Asociacijos LATGA tarybos pirmininkas, kompozitorius prof. Teisutis Makačinas, kuris išreiškė tarybos  palaikymą šiai iniciatyvai, tačiau pasiūlė nepamiršti ir kitų sričių autorių.

Pagal siūlymą, Lietuvos jurisdikcijai priklausantys radijo programų transliuotojai ne mažiau kaip 35 proc. muzikinės programos laiko turėtų skirti nacionaliniams kūriniams. Nacionaliniai kūriniai turėtų būti transliuojami nuo 6 iki 23 valandos. Kaip nacionalinis kūrinys apibrėžiami lietuvių kalba atliekami, taip pat Lietuvoje sukurti ir įrašyti, šalyje gyvenančių kūrėjų sukurti kūriniai.

 „Mūsų Taryba pritarė šiai iniciatyvai, bet tuo pačiu norime pabrėžti, kad mes, Asociacija LATGA, atstovaujame  ir daugybę kitų sričių autorių. Tad šis procesas turi būti gerai apmąstytas. Radijo stotys yra tik dalis to, ką ši pertvarka turi apimti: o juk dar yra ir teatras, kinas, literatūra, vizualieji menai“, – kalbėjo prof. Teisutis Makačinas.

Jis akcentavo, kad V.Kernagio siūlomos pataisos padėtų šalies autoriams ir atlikėjams atsikratyti nepilnavertiškumo komplekso, be to, pagerėjusi materialinė bazė skatintų jų kūrybiškumą: „Žinau, kokie skaičiai išplaukia į užsienį. Jeigu bent 10 ar 15 procentų liktų čia, mūsų kūrybinė industrija tai tikrai pajustų.“

Spaudos konferencijoje taip pat savo nuomonę apie nacionalinę muziką išsakė ir dainų autoriai Justė Arlauskaitė-Jazzu, Vidas Bareikis, Aistė Smilgevičiūtė, Leonas Somovas ir Mantas Joneikis (iš grupės „Garbanotas bosistas“), muzikos grupių prodiuseris ir Lietuvos muzikos verslo asociacijos vadovas Vaidas Stackevičius, autorius ir atlikėjas bei asociacijos AGATA tarybos prezidentas Domantas Razauskas.

„Per metus Lietuvoje įregistruojama per 7 tūkst. naujų dainų, o tai reiškia, kad per dieną gimsta net 20 naujų dainų. Lietuviškų kūrinių platformoje „Pakartot“ patalpinta per 100 tūkst. dainų, o tai yra apie 10 tūkst. albumų. Taigi, pasiūla tikrai didelė ir rinktis yra iš ko. Juolab kad mes nekalbame tik apie kūrinius lietuvių kalba, tai gali būti ir Lietuvoje kuriančių autorių anglų kalba parašyti kūriniai. Suskaičiavome, kad po įstatymo keitimų kūrėjai užsidirbtų bent milijonu eurų daugiau. Šiuos pinigus galima būti panaudoti naujų dainų kūrybai“, – sako Lietuvos muzikos verslo asociacijos vadovas V.Stackevičius.

Jis siūlė atkreipti dėmesį, kad nacionalinės muzikos kvotas jau taiko ir artimi mūsų kaimynai. Jo teigimu Lenkijos radijo stočių eteryje lenkiška muzika sudaro trečdalį visos muzikos, Estijoje – 25 proc.

Muzikos autorius D.Razauskas savo pasisakymą pradėjo nuo šalies sportininkų kvotų futbolo ar krepšinio klubuose: „Ko gero, mūsų šalies sportininkai netobulėtų, jeigu jų vietas komandose užimtų legionieriai. Taip ir su muzika. Jeigu norime, kad ši sritis tobulėtų (daugėtų gerų įrašų ir garso suvedimo studijų, muzikos ir tekstų autorių), reikia, kad Lietuvoje liktų daugiau pinigų. Tik tokiu būdu mes galime atsilaikyti prieš kultūrinę invaziją tiek iš Rytų, tiek iš Vakarų“.

Grupės „Garbanotas bosistas“ narys Mantas Joneikis akcentavo, kad nacionalinės muzikos kvotos reikalingos ir dėl to, kad lietuviai pagaliau pradėtų vertinti savo dabartį, ne tik praeitį. „Mes žavimės savo šlovinga praeitimi, tačiau kalbant apie dabartį, save labai nuvertiname. Tai galioja kalbant ir apie muziką. Tikrai nėra taip, kad mes nieko gero nemokame sukurti“, – sakė jis.

„Turbūt jums kyla klausimas, kodėl čia esu, nes mano dainos pakankamai dažnai skamba radijo stotyse? Ogi todėl, kad esu altruistė ir labai noriu padėti kitiems kūrėjams. Aš jau seniai svajoju, kad lietuviškos muzikos industrija priartėtų prie pasaulinio lygio. Muzika yra didžiulė kultūros dalis. Muzikantams gyventi taptų lengviau, o tuo pačiu ir skleisti savo kūrybą. Man norisi skatinti atlikėjus kurti kokybiškai. Jeigu matai, kad sekasi ir iš to net gali deramai užsidirbti – pirmyn. Tikiu, kad radijo stotys peržvelgs, ką turi, ir įvertins mūsų kūrėjų pastangas“, – kalbėjo ji.  

Asociacijos LATGA informacija