PIN diena mokyklose

PIN diena mokyklose

Apie projektą 2018 m.

 Nuo balandžio 13 d. iki gegužės pabaigos Asociacija LATGA organizuoja edukacinių renginių „PIN diena mokyklose: LATGA autorių pamokos jaunajai kartai apie intelektinę nuosavybę“ ciklą. Tai tęstinis projektas, kurį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros ministerija pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programą.

 Projekto esmė – pamokų apie intelektinę nuosavybę ciklas vyresniųjų klasių moksleiviams. Mūsų sumanymu, jų vesti į savo buvusias mokyklas grįžta žinomi įvairių sričių autoriai. Pamokos vyksta diskusijų pavidalu, o jas moderuoja LATGA specialistai.  Pamokas planuojame surengti Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Alytuje.

"Visuomenėje įsivyravęs požiūris, kad siųstis filmus, muziką ar knygas iš piratinių svetainių yra "nieko tokio". Daugelis mano, kad nieko bloga yra ir naudoti dailės kūrinius bei fotografijas neturint jų autorių leidimo. Taigi nenuostabu, kad pasaulyje garsėjame kaip kūrinių vagys ir užimame "prizines" vietas labiausiai pirataujančių šalių topuose. Tai neigiamai veikia mūsų šalies kūrybinį potencialą, nes daugelis autorių yra priversti griebtis kitų veiklų, kad galėtų gyventi padoriai. Kad pagaliau išeitumėme iš šio užburto rato, neužtenka su piratais kovoti teismuose, būtina skatinti pagarbą intelektinei nuosavybei ne tik tam tikromis progomis, o kasdien", – sakė projekto sumanytoja, Asociacijos LATGA viešųjų ryšių specialistė Jurgita Kviliūnaitė.

Projekto vadovė priminė, kad pernai buvo sukurtas filmas "Mes esame autoriai", kuriame užfiksuotos prieš metus vykusių edukacinių pamokų, kurias vedė režisieriai Giedrė Žickytė, Romas Zabarauskas, režisierius ir dainų autorius Vytautas V.Landsbergis, rašytojas, dramaturgas ir muzikantas Gintaras Grajauskas, grupės "Colours of Bubbles" lyderis Julijus Aleksovas, Giedrė Kilčiauskienė, Linas Adomaitis ir kt. autoriai, akimirkos. Jo scenarijaus autorius ir režisierius – žinomas muzikos atlikėjas bei dokumentikos kūrėjas Eimantas Belickas. Šis filmas balandžio 26 d. vakare bus rodomas per "LRT Kultūrą", taip pat jį galima rasti LRT Mediatekoje ir svetainėje "Mokytojo TV".

Negana to, per PIN dieną, t. y. balandžio 26 d., Asociacijos LATGA būstinėje vyks kraujo donorystės akcija "Autoriai dovanoja Lietuvai kūrybiško kraujo", skirta Valstybės atkūrimo šimtmečiui. Šia akcija autoriai taip pat sieks skatinti pagarbą intelektinei nuosavybei.

Edukacinių pamokų tvarkaraštis

Balandis

Balandžio 13 d. pamoka vyko Šiauliuose, Saulėtekio gimnazijoje, o ją kartu su mūsų specialistu ves rašytojas, poetas, literatūros kritikas, humanitarinių mokslų daktaras Rimantas Kmita

Nebijoti rašyti, nepamiršti kelio į bibliotekas ragino ir pamoką savo buvusioje mokykloje – Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijoje – vedęs kultinės knygos „Pietinia kronikas“ autorius, humanitarinių mokslų daktaras Rimantas Kmita. Kalbėdamas apie piratines svetaines, kuriose galima rasti ir jo knygos kopijų, rašytojas akcentavo, kad jam yra nesuprantama, kaip žmonės iš viso gali skaityti knygas pdf formatu – o būtent toks siūlomas piratinėse svetainėse. „Man asmeniškai malonu atsiversti tikrą knygą. Jeigu žmogus negali nusipirkti knygos knygyne, juk dar yra bibliotekos, kuriose pilna knygų, kurių greičiausiai internete net ir nerasi. Be to, autoriai gauna atlygį už knygų panaudą bibliotekose, kurį sumoka valstybė, o paskirsto Asociacija LATGA“, – sakė R.Kmita.  

Plačiau apie renginį čia: https://bit.ly/2rWqhnQ ir čia https://bit.ly/2GEev5Q

Saulėtekio gimnazijos nuotr. 

Balandžio 16 d. pamoka vyko Vilniuje, Salomėjos Nėries gimnazijoje, o ją kartu mūsų specialistu vedė kompozitorius, „eurovizinės“ dainos autorius Vytautas Bikus.

Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijoje lankęsis „eurovizinės“ dainos „When we're old“ autorius Vytautas Bikus pasakojo studijavęs ir anglų kalbą, ir teisę, tačiau vis dėlto pasidavė nenumaldomam norui kurti muziką. Jis prisiminė, kad jo kaip dainų kūrėjo kelio pradžia nebuvo sėkminga, tačiau vis tiek nenuleido rankų. To jis palinkėjo ir moksleiviams – nenusiminti dėl pirmųjų nesėkmių. „Skatinu visus kurti, jeigu tik jaučiate tokį norą, užuot tapę teisininkais ar gydytojais, kaip liepia tėvai. Tik žinokite, kad reikės įdėti daug darbo. Žinoma, reikia ir talento“, – kalbėjo autorius.

Kad galėtų išgyventi iš muzikos, Vytautas pasakojo kurį laiką ne tik rašęs dainas, bet ir grojęs klavišiniais instrumentais populiariose grupėse. Dabar muzikos autorius gyvena vien tik iš dainų kūrimo, todėl jam itin skaudu, kai muzikos gerbėjai dainas siunčiasi iš piratinių svetainių, užuot pirkę jas ar klausęsi legaliose svetainėse, iš kurių jam pinigus surenka Asociacija LATGA. „Kai kitą kartą siųsitės dainas iš piratų, prisiminkit mane ir pagalvokite apie mano šeimą, kurią aš turiu išlaikyti“, – pamokos metu moksleiviams sakė V.Bikus.

Mildos Juknevičiūtės nuotr. 

Balandžio 18 d. pamoka vyko Vilniuje, Tuskulėnų gimnazijoje, o ją kartu su mūsų specialistu vedė kino režisierė Giedrė Beinoriūtė.

Vilniaus Tuskulėnų gimnazijos moksleiviai susitiko su režisiere Giedre Beinoriūte, filmų „Balkonas“, „Pokalbiai rimtomis temomis“ , „Gyveno senelis ir bobutė“ ir kt. autore. Pamokos metu režisierė pasakojo apie savo kūrybinį kelią, kino gamybos užkulisius. Žinoma, ji kalbėjo ir apie didžiulę mūsų šalies problemą – piratavimą. „Kai žmonės ieško filmo, jiems, deja, nelabai rūpi, ar jis patalpintas legaliai, ar nelegaliai. Kuo didesnis pasirinkimas bus legaliose platformose, tuo mažiau norinčių atsiras juos žiūrėti piratinėse“, – pastebėjo režisierė ir atskleidė moksleiviams, kad beveik visus jos filmus galima pažiūrėti www.ltfilms.lt ir tas malonumas kainuoja nuo keliasdešimt centų iki euro.

Mildos Juknevičiūtės nuotr. 

Balandžio 20 d. pamoka vyko Klaipėdoje, Versmės progimnazijoje, o ją su mūsų specialistu vedė kino režisierė Kristina Buožytė.

Klaipėdos „Versmės“ progimnazijoje viešėjo „Sidabrinėmis gervėmis“ apdovanotų filmų „Kolekcionierė“ ir „Aurora“ režisierė Kristina Buožytė. Autorė moksleivius ragino būti smalsiais, nuolat visko domėtis, jeigu patys turi minčių tapti kūrėjais. Ir, žinoma, skatino juos gerbti intelektinę nuosavybę – jos ir kitų režisierių filmus žiūrėti legaliose svetainėse, kurių sąrašą galima rasti ir www.latga.lt.

K.Buožytė akcentavo, kad piratavimo problema ypač skaudžiai atsiliepia nepriklausomiems kūrėjams, kuriantiems kitokį, neholivudinį kiną. Jiems svarbus kiekvienas už filmą surinktas euras, kad galėtų kurti toliau. „Būtent šie kino kūrėjai veda į priekį visą kino industriją, iš jų sau idėjų semiasi ir Holivudo kūrėjai“, – kalbėjo ji.

Vytauto Petriko (dienraštis "Klaipėda" nuotr.) 

Balandžio 20 d. pamoka vyks Klaipėdoje, Žemynos gimnazijoje, o ją su mūsų specialistu vedė dainų tekstų autorius Juozas Liesis.

Klaipėdos „Žemynos“ gimnazijoje mokęsis bavaras Juozas Liesis mokiniams surengė tikrą šou, stengdamasis įkvėpti juos kurti arba bent jau gerbti tuos, kurie kuria. Muzikantas pasakojo, kad už savo tekstus didžiausiems „Bavarijos“ hitams uždirbo nemenkas sumas, o juos jam iš radijo stočių ir televizijų surinko Asociacija LATGA. „Kiekvienas jūsų gali tai padaryti – kurti muziką ar kino filmus ir taip užsidirbti pragyvenimui. Svarbiausia, kad jūsų kūryba patiktų žmonėms ir jie už tai norėtų mokėti pinigus“, – sakė J.Liesis. Jam pamoką padėjęs vesti Asociacija LATGA Muzikos kūrinių skyriaus vadovas Paulius Sartatavičius priminė, kad legaliose svetainėse už perklausas muzikantai gauna atlygį, net jei vartotojai už jas nemoka. Viena tokių svetainių – lietuviška www.pakartot.lt.

Vytauto Petriko (dienraštis "Klaipėda" nuotr.) 

Dauguma lietuvių paklausti nė nebando nuslėpti, kad kasdien žiūri filmus ar klausosi muzikos nelegaliai. Tam, kad Lietuvoje piratavimo mastai mažėtų, o žmonės taptų sąmoningi ir labiau gerbtų autorių teises, įvairių sričių Lietuvos autorius vienijanti Asociacija LATGA Klaipėdos mokiniams surengė įkvepiančius susitikimus su kūrėjais – režisiere Kristina Buožyte bei dainų autoriumi Juozu Liesiu iš "Bavarijos".

Plačiau apie abu renginius Klaipėdoje čia: https://bit.ly/2rWEi4H

Balandžio 25 d. pamoka vyko Kaune, A.Martinaičio dailės mokykloje, o ją su mūsų specialiste ves dailininkai Eimutis Markūnas ir Antanas Obcarskas.

Balandžio 30 d. pamoka vyko Kauno r., Kulautuvos pagrindinėje mokykloje, o ją su mūsų specialiste vedė rašytoja Ugnė Barauskaitė.

Balandžio 30 d. pamoka vyko Kauno J.Jablonskio gimnazijoje, o ją su mūsų specialistu vedė rašytoja Rebeka Una (Jurga Šalaševičiūtė). 

Minint Pasaulinę intelektinės nuosavybės (PIN) dieną žymūs šalies režisieriai, dailininkai, rašytojai ir muzikos autoriai lankosi savo buvusiose mokyklose. Kartu su mokiniais jie diskutuoja apie autorių teisių pažeidimų prevenciją ir stengiasi įkvėpti jaunąją kartą nebijoti kurti.

Į asociacijos LATGA vykdomo projekto dalyvių sąrašą įtraukti ir keli kauniečiai: dailininkai Eimutis Markūnas ir Antanas Obcarskas, rašytojos Jurga Šalaševičiūtė-Rebeka Una ir Ugnė Barauskaitė.

Plačiau apie visus tris renginius čia: https://bit.ly/2rWsO1k

 Gegužė

Gegužės 4 d. pamoka vyko Marijampolės Šaltinio vidurinėje mokykloje, o ją su mūsų specialistu ves muzikos autorius ir atlikėjas Saulius Prūsaitis.

Marijampolės „Šaltinio“ pagrindinėje mokykloje gegužės 4-ąją su mokiniais susitiko buvęs šios mokyklos auklėtinis, dainininkas ir dainų autorius Saulius Prūsaitis pasikalbėti apie autorių teises. „Esu asociacijos LATGA dalis ir džiaugiuosi. Taip pat galiu pranešti ir jums: jeigu kuriate, esate jau saugūs. Šioje akcijoje sutikau dalyvauti, nes LATGA gina autorius“, – sakė S. Prūsaitis.

https://www.etaplius.lt/vogti-kitu-kuryba-nieko-gero

 

Gegužės 8 d. pamoka vyko Alytaus Dzūkijos pagrindinėje mokykloje, o ją su mūsų specialistu vedė muzikos autorius Alvydas Jegelevičius.

Plačiau čia:

alytaus_naujienos_nr._52_0

Gegužės 9 d. pamoka vyko Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijoje, o ją su mūsų specialistu ves muzikos autorius Leonas Somovas.

„Džiaugiuosi, kad Asociacija LATGA pakvietė dalyvauti šiame edukaciniame projekte ir aš gavau progą apsilankyti savo buvusioje mokykloje, kuri kažkada vadinosi Panevėžio konservatorija, o dabar – Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazija. Manau, kad nušovėm du zuikius. Ne tik papasakojome moksleiviams apie autoriams piratavimo padaromą žalą ir legalius muzikos šaltinius, bet ir supažindinome juos su asociacijos LATGA veikla. Neabejoju, kad bent dalis jų ateityje taps kūrėjais ir jiems ši informacija bus labai naudinga. Juolab kad vos išėjęs iš mokyklos gavau kelių mokinių laiškus su prisegtais muzikos kūriniais. Tik dar perklausyti nespėjau. Bet grįžęs namo būtinai tai padarysiu“, – sakė Leonas Somovas.

Plačiau: 

https://bit.ly/2IFzsPB

https://bit.ly/2IXYhtw

Gegužės 9 d. pamoka vyko Vilniaus konservatorijoje, o ją vedė muzikos autorė Giedrė Kilčiauskienė. Kartu su LATGA teisininke diskutavome apie specifines autorių teisių sritis, kurios aktualios tiek šios mokyklos auklėtiniams, tiek man pačiai. Pavyzdžiui, kokiais atvejais būtina kreiptis į kūrinių autorius, jeigu ketini jų sukurtą muziką atlikti koncertuose. Mokiniai sužinojo, kad autorių sutikimų gauti nebūtina, jei nekeiti kūrinio jį atlikdamas. Tačiau koncertų organizatoriai privalo ne tik gauti Asociacijos LATGA licenciją, bet ir pateikti koncertų programą, kad autoriams būtų galima paskaičiuoti atlygį“, – sakė Giedrė Kilčiauskienė.

Gegužės 14 d. pamoka vyko Vilniaus Karaliaus Mindaugo mokykloje, o ją su mūsų specialistu ves muzikos autorius Robertas Semeniukas (grupė "Žalvarinis").

Tai gali išaugti į kažką rimto ir profesionalaus. Bet pirmiausia reikia tikėti tuo, ką darai“, – kalbėjo autorius.

Kalbėdamas apie piratų padaromą žalą, Robertas sakė, kad jį liūdina, jog intelektinė nuosavybė Lietuvoje vis dar yra nevertinama – daugeliui atrodo, kad pasiimti iš interneto norimą kūrinį už dyką yra visiškai normalus dalykas.

„Dažnas kūrėjas praleidžia daug laiko besimokydamas, ir jų tėvai daug investuoja, lavindami jo gebėjimus. Tie žmonės yra apdovanoti talentu ir kuria gražius dalykus, kurie neatsiranda iš niekur. Jie irgi turi iš kažko gyventi, nes neminta oru“, – kalbėjo Robertas.
 

Gegužės 22 d. pamoka vyks Vilniaus šv. Kristoforo gimnazijoje, o ją su mūsų specialistu ves dramaturgė Teklė Kavtaradzė. 

Gegužės 25 d. pamoka vyks Vilniaus Minties gimnazijoje, o ją su mūsų specialistu ves muzikos autorė Justė Arlauskaitė-Jazzu. 

Projekto programa gali keistis, informaciją atnaujinsime. 

Apie projektą 2017 m.

Balandžio 18 d. Klaipėdos Ąžuolyno gimnazijoje prasidėjo Asociacijos LATGA rengiamas edukacinių renginių ciklas „PIN dienos mokyklose: autorių pamokos jaunajai kartai“, dedikuotas Pasaulinei intelektinės nuosavybės (PIN) dienai. 10 žinomų įvairių sričių autorių grįžo į savo buvusias mokyklas, kad papasakotų moksleiviams apie piratavimo žalą, o taip pat suteiktų žinių apie teisėtus intelektinės nuosavybės naudojimo būdus. Renginiai buvo filmuojami,  o jų akimirkos sugulė į dokumentinį filmą „Mes esame autoriai“, kurio premjera įvyko 2017 m. gruodžio 27 d.

 Šis dokumentinis filmas vainikuoja projektą „PIN dienos mokyklose: LATGA autorių pamokos jaunajai kartai apie intelektinę nuosavybę“, kurį iš dalies finansavo Kultūros ministerija pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programą. Balandžio 18-27 d. vykusių renginių ciklas skirtas pažymėti PIN dieną, kuri švenčiama balandžio 26 d.

Projekto ambasadoriais tapę žinomi šalies autoriai, lydimi Asociacijos LATGA specialistų, keliavo į savo buvusias mokyklas, kad jaunajai kartai per savo asmenines patirtis papasakotų apie žalą, kurią patiria dėl piratavimo, o taip pat paskatintų naudotis legaliomis muzikos ir filmų svetainėmis.

„Atgavę nepriklausomybę esame priversti daug ko išmokti. Turime išmokti ir tai, kad esame valstybė, kurioje nevagiama, kurioje laikomasi kažkokių susitarimų, kurioje gerbiamos kito žmogaus teisės, pažiūros, tai, ką jis daro. Sovietiniais laikais viskas buvo paprasta. Netgi buvo mada vogti iš tos valstybės, kuri okupavo Lietuvą. Jeigu kolūkyje kažkokių detalių, pieno ar dešrų galėjai prisivogti, tai intelektualinė nuosavybė irgi buvo dešrų lygio. <...> Atgavus nepriklausomybę, mes, autoriai, pagaliau supratome, kad turime teises ir galime reikalauti, kad nevogtų iš mūsų be skaičiaus, kad atsirastų bent kažkokios ribos...“,  – dokumentiniame filme savo buvusios mokyklos – A.Vienuolio progimnazijos – auklėtiniams pasakojo vienas projekto dalyvių, filmų režisierius, rašytojas, muzikos autorius Vytautas V. Landsbergis.

Kauno J.Naujalio muzikos gimnazijoje viešėjęs muzikos autorius ir atlikėjas Linas Adomaitis prisiminė, kaip pačios karjeros pradžioje, dar grupės „L+“ laikais, piratai gamindavo kasetes, paskui – kompaktines plokšteles, vėliau piratavimas persikėlė į internetą. „Jūs patys esate kūrėjai, žinote, kiek įdedate į savo kūrinius sveikatos. Juk tikrai nėra malonu, kai jūsų kūrinį pasisavina ar jums nepageidaujamais būdais eksploatuoja“, – moksleiviams kalbėjo jis. 

„Kiekvienas pradedame nuo savęs. Aš irgi ne šventa esu, kalbėdama su jumis tuo pačiu gydau save. O jūs esate šalies dabartis ir ateitis“, – Vilniaus M.Biržiškos gimnazijos moksleiviams kalbėjo muzikos autorė ir atlikėja Giedrė Kilčiauskienė.

„Kažkiek viskas keičiasi į gera, įrašų pardavimai geresni nei praėjusiais metais ar užpernai, atsirado daugybė legalių platformų“, – filme kalba jaunimo pamėgtos grupės „Colours of Bubbles“ lyderis ir dainų autorius Julijus Aleksovas, balandį lankęsis Šiaulių Didždvario gimnazijoje, kurioje anksčiau mokėsi.

„Kuo toliau, tuo labiau Lietuvoje daugėja galimybių nepiratauti  ir žiūrėti filmus legaliai“, – pastebi jaunos kartos režisierius Romas Zabarauskas, Vilniaus J.Basanavičiaus gimnazijos moksleiviams atskleidęs daugybę legalių filmų žiūrėjimo būdų, kuriuos būdamas jų amžiaus išmėgino ir pats.

„Manau, reikia laiko ir metų, kad pasikeistų ir ateitų suvokimas, kad tai (piratavimas) vis dėlto yra vagystė“, – filme reziumuoja žinoma režisierė Giedrė Žickytė-Bajarūnienė, Vilniaus Salomėjos Nėries mokyklos mokiniams papasakojusi ne vieną skaudų pavyzdį, kai jos filmai atsidūrė piratinėse svetainėse.

Projekte taip pat  dalyvavo muzikos autorius Markas Palubenka, edukacinę pamoką vedęs Vilniaus Pilaitės gimnazijoje. Vilniaus J.Vienožinskio dailės mokykloje apie autorių teises su mokiniais kalbėjosi dailininkas Jonas Vaitekūnas,  Klaipėdos Ąžuolyno gimnazijoje su vyresniųjų klasių mokiniais bendravo dramaturgas, poetas ir muzikos autorius Gintaras Grajauskas, Kauno r.  Ugnės Karvelis gimnazijos viešėjo buvęs šios mokyklos auklėtinis, grupės „The Roop“ lyderis Vaidotas Valiukevičius, kurio su bendraminčiais parašyta daina „Hello“ tapo pagrindiniu filmo garso takelio akcentu. Autoriams vesti pamokas padėjo Asociacijos LATGA Teisės skyriaus vadovas Paulius Sartatavičius bei Vizualinių menų poskyrio vadovė Gabrielė Naprušienė.

Įdomu tai, kad filmo režisieriaus ir scenaristo pareigos buvo patikėtos žinomam muzikantui, multiinstrumentalistui Eimantui Belickui, kuris taip pat garsėja kaip vaidybinių filmų montažo režisierius, dokumentinių filmų bei reklamų režisierius. Beje, šiuo metu filmuojamas jo režisuojamas vaidybinis-dokumentinis filmas apie Juozą Tumą Vaižgantą. „Man tai buvo labai vertinga patirtis, nes ir pats daug sužinojau apie autorių teises bei radau atsakymų į man pačiam kylančius klausimus. Užduotis nebuvo lengva: turėjom labai daug vaizdo medžiagos iš susitikimų, o norėjosi sukurti ne tik edukacinį, bet ir žiūrovui patrauklų filmą. Man regis, mums tai pavyko“, – sakė jis.

„Kūrinių vagystės Lietuvoje, deja, vis dar nelaikomos nusikaltimu. Visuomenėje įsivyravęs požiūris, kad žiūrėti filmus ar klausytis muzikos piratinėse svetainėse yra „nieko tokio“. Daugelis mano, kad nieko bloga yra ir skaityti neteisėtai į internetą patalpintas elektronines knygas ar naudoti dailės kūrinius bei fotografijas neturint jų autorių leidimo. Taigi nenuostabu, kad pasaulyje garsėjame kaip kūrinių vagys ir užimame „prizines“ vietas labiausiai pirataujančių šalių topuose. Tai neigiamai veikia mūsų šalies kūrybinį potencialą, nes daugelis autorių yra priversti griebtis kitų veiklų, kad galėtų gyventi padoriai. Kad pagaliau išeitumėme iš šio užburto rato, neužtenka su piratais kovoti teismuose, būtina skatinti pagarbą intelektinei nuosavybei. Tai ir yra pagrindinis šių pamokų ir jas įamžinusio dokumentinio filmo tikslas. Labai dėkoju visiems projekte dalyvavusiems autoriams bei šalies mokykloms, kurios atvėrė mums savo klasių duris“, – sako projekto sumanytoja, Asociacijos LATGA viešųjų ryšių specialistė Jurgita Kviliūnaitė.

Pasak jos, projektas bus tęsiamas ir šiais metais – net 15 žinomų autorių balandį ir gegužę grįš savo mokyklas, kad jaunajai kartai skiepytų pagarbą intelektinei nuosavybei Kaip ir pernai, taip ir šiemet pamokų metu moksleiviams autoriai pristatys savo kūrybą, vyks diskusija autorių teisių temomis, taip pat bus rengiamos viktorinos, kuriose moksleiviai galės laimėti prizus.

Mildos Juknevičiūtės nuotr.