Paskelbta: 2019-06-11
Asociacijoje LATGA įvyko susitikimas su Kultūros ministerijos atstovais
2019 m. birželio 11 d.
Šiandien Asociacijos LATGA būstinėje svečiavosi autorių teisių ir gretutinių teisių kolektyvinių administravimo bendrijų veiklą kuruojančios Kultūros ministerijos atstovai – viceministrė Regina Jaskelevičienė, Visuomenės informavimo ir autorių teisių politikos grupės vadovas Deividas Velkas bei jo patarėja Gabrielė Vorobjovienė.
Susitikimo pradžioje svečiai trumpai pristatė autorių teisių srities klausimus, kurie bus sprendžiami artimiausiu metu. Ministerijos atstovai informavo, kad netrukus bus formuojama darbo grupė, kuri kuruos naujosios Autorių teisių direktyvos perkėlimą į Lietuvos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymą ir pakvietė joje dalyvauti mūsų asociacijos specialistus. Taip pat priminė, kad netrukus vyks mokymai autorių teisių gynėjams, kuriuos organizuoja piratinių interneto svetainių priežiūra nuo balandžio užsiimanti Lietuvos radijo ir televizijos komisija. Taip pat Kultūros ministerija trumpai pristatė tarptautinę duomenų bazę, kurioje bus talpinamos nuorodos į legalias intelektinio turinio platformas. Asociacijai LATGA pasiūlyta paieškoti sprendimų, kaip šią platformą kuo patraukliau pristatyti visuomenei.
Vėliau Asociacijos LATGA vadovai – direktorius Jonas Liniauskas ir jo pavaduotoja Laura Baškevičienė – bei už tarptautinius ryšius atsakinga vyr. teisininkė Radvilė Bieliauskienė pristatė Asociacijos LATGA veiklą tarptautiniame kontekste – akcentuoti tvirti partnerystės ryšiai su užsienio autorių bendrijų konfederacijomis, abipusio atstovavimo sutartys su net 155 užsienio kolektyvinio administravimo bendrijomis, prisijungimai prie bendrų tarptautinių kūrinių registro bazių.
Po trumpo veiklos pristatymo LATGA specialistai išdėstė problemas, kurias, jų manymu, reikėtų spręsti pernelyg neatidėliojant. Muzikos kūrinių skyriaus vadovas Paulius Sartatavičius atskleidė, kad daugiausia nesklandumų kyla bendraujant su koncertų rengėjais dėl netikslių duomenų apie parduotų bilietų kiekį bei gautų pajamų dydį atskleidimo. Neretai tokie duomenys yra sąmoningai mažinami, siekiant mokėti kuo mažesnį autorinį atlyginimą.
Panašios problemos kankina ir Dramos kūrinių poskyrį. Jo vadovė Evelina Brusokaitė papasakojo ir apie kitą problemą – spektaklių statymą ir rodymą valstybiniuose teatruose neturint Asociacijos LATGA licencijos.
Vizualinių kūrinių poskyrio vadovė Gabrielė Naprušienė ir Menų skyriaus vadovė Ingrida Kruopštaitė akcentavo valstybinių muziejų nenorą sudaryti sutartis su LATGA ir mokėti atlygį parodose eksponuojamų meno kūrinių autoriams, kurį sudarytų tam tikra dalis nuo pajamų, gautų už parduotus bilietus.
Audiovizualinių kūrinių poskyrio vadovė Vilma Juraškienė priminė apie dar 2010 m. paruoštą Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 11 str. keitimo projektą dėl neatšaukiamos teisės gauti atlygį už audiovizualinių kūrinių panaudojimą.
Susitikimo metu konstatuota, kad daugelį problemų galima išspręsti, tačiau reikia glaudesnio bendradarbiavimo tarp panašia veikla užsiimančių organizacijų ir jas kuruojančios Kultūros ministerijos.