Visos LATGA aktualijos tavo el. pašte

Prenumeruok naujienlaiškį.

    Paskelbta: 2020-06-23

    Pirmąkart kompensacinis atlyginimas už kūrinių atgaminimą bus išmokamas rašytinių ir vizualiųjų kūrinių autoriams

    Pirmąkart kompensacinis atlyginimas už kūrinių atgaminimą bus išmokamas rašytinių ir vizualiųjų kūrinių autoriams

    2020 m. birželio 23 d.

    hfghfghgjhgjghj

    Element5 Digital / Pexels.com

    Asociacija LATGA turi gerų naujienų rašytinių (poezijos, prozos, dramos, mokslo ir kt.) kūrinių autoriams ir vertėjams bei vizualiųjų kūrinių (dailės, grafikos, fotografijos, tautodailės ir kt.) autoriams – jiems pirmąkart bus išmokėtas kompensacinis atlyginimas už kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais. Viso – 316 320,99 Eur.

     Vizualiųjų kūrinių autoriams už 2019 m. surinkta ir bus paskirstyta 178 965, 38 Eur, rašytinių kūrinių autoriams – 137 355, 61 Eur.

    Kompensacinio atlyginimo vizualiųjų ir rašytinių kūrinių autoriai iki šių metų negalėjo gauti dėl Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme įveltos klaidos. Teisingumas buvo atstatytas 2018 m. lapkritį, kai Seime buvo priimti šio įstatymo 20 straipsnio 4 dalies pakeitimai, kuriuos inicijavo Asociacija LATGA, kolektyviai administruojanti visų sričių autorių teises.

    „Nežinome, kokiomis aplinkybėmis šiame straipsnyje dar 2012 metais atsirado formuluotė, kad „autorių teisių ir gretutinių teisių subjektai turi teisę gauti kompensacinį atlyginimą už <…> audiovizualinių kūrinių ar fonogramose įrašytų kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais“. Ji leido suprasti, kad į šį atlyginimą gali pretenduoti tik muzikos bei kino sričių autoriai ir kiti teisių subjektai (prodiuseriai, leidėjai). Įtariame, kad buvo tiesiog klaidingai iš kitos kalbos išversta viena  direktyvų. Visus tuos 6 metus mėginome valdininkams atkakliai išaiškinti, kad į įvairias laikmenas Lietuvoje kopijuojami ir kitų sričių autorių kūriniai, ne tik muzika ir filmai. Negana to, Seimas, Vyriausybė ir Kultūros ministerija gavo ne vieną griežto tono raštą iš Europos bendrijų konfederacijų, kurioms priklauso ir Asociacija LATGA. Pagaliau buvome išgirsti ir nuo šiol neatšaukiamą teisę į kompensacinį atlyginimą turi ne tik muzikos ir audiovizualinių kūrinių autoriai, bet ir rašytojai, vertėjai, dailininkai, fotografai, dramos srities autoriai. Šis atlyginimas, žinoma, jokiu būdu neužtikrins sotaus gyvenimo autoriams, bet pagaliau jie bent jau nebus diskriminuojami“, – Seimui priėmus pakeitimus kalbėjo Asociacijos LATGA vadovas Jonas Liniauskas.

    Kol kas kompensacinio atlyginimo rašytinių ir vizualiųjų kūrinių autoriams negalime išmokėti, kadangi negauname pervedimo iš AGATA, kuriai pavesta šį atlyginimą surinkti iš įvairiomis laikmenomis prekiaujančių įmonių ir pervesti kolektyvinio administravimo organizacijoms, atsakingoms už jo paskirstymą ir išmokėjimą.

    Kompensacinio atlyginimo dar teks palūkėti ir audiovizualinių kūrinių autoriams, jiems planuojama paskirstyti 227 846 Eur.

    Lietuvos muzikos kūrinių autoriams kompensacinį atlyginimą už kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais už 2019 m. jau išmokėjome, viso – 324 941,84 Eur, t .y. per 50 tūkst. Eur daugiau nei pernai.

    Kompensacinis atlyginimas pagal sritis paskirstomas remiantis AGATA užsakyto ir „Spinter“ atlikto tyrimo metu išskaičiuotomis proporcijomis

    Iš viso nuo šių metų pradžios Asociacija LATGA Lietuvos autoriams jau išmokėjo per 2 mln. Eur.

    Visos LATGA aktualijos tavo el. pašte

    Prenumeruok naujienlaiškį.