Visos LATGA aktualijos tavo el. pašte

Prenumeruok naujienlaiškį.

  Paskelbta: 2017-04-28

  Praėjusiais metais Asociacija LATGA surinko per 7 mln. eurų

  Praėjusiais metais Asociacija LATGA surinko per 7 mln. eurų

  2017 m. balandžio 28 d. width=Vakar, balandžio 27 d., Asociacijos LATGA būstinėje Vilniuje įvyko pakartotinis Visuotinis narių susirinkimas (VNS), kuriame didžiausias dėmesys buvo skirtas dokumentų pataisų tvirtinimui, siekiant įgyvendinti naujas LR Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo nuostatas. Taip pat tradiciškai pristatytos metinės Asociacijos LATGA veiklos ir finansinės ataskaitos. Paaiškėjo, kad praėjusiais metais Lietuvoje autorinio atlyginimo surinkta apie 7 mln. Eur. t. y. apie 1,5 mln. Eur daugiau nei 2015-aisiais.

  Užsienio autoriams – daugiau nei 2 mln.

  Jau tapo tradicija, kad pavasarinio Asociacijos LATGA VNS metu pateikiamos metinės veiklos ir finansinės ataskaitos, taip pat savo išvadas pristato auditoriai.

  Peržvelgus finansinę 2016-ųjų ataskaitą matyti, kad pernai Asociacija LATGA Lietuvoje surinko 6 865 117 Eur autorinio atlyginimo, kai tuo tarpu 2015-aisiais buvo surinkta 5 375 128 Eur, kitaip tariant beveik 1,5 mln. Eur mažiau. 2 316 104 Eur iš visos surinktos sumos iškeliavo į užsienio autorių sąskaitas.

  Tiesa, praėjusiais metais, lyginant su 2015-aisiais, šiek tiek mažiau gauta autorinio atlyginimo iš užsienio: pernai Lietuvos autoriams surinkta 229 219 Eur, užpernai – 243 175 Eur. Taigi iš viso surinkta 7 094 336 Eur. Asociacija LATGA Lietuvoje surenkamo atlyginimo administravimo procentas – 18,05.

  Tradiciškai daugiausia atlyginimo surinkta iš televizijų – iš viso net 1 520 313 Eur (2015-aisiais buvo surinkta 1 216 498 Eur.), antroje vietoje pagal surenkamą atlyginimą yra kabelinės televizijos – 736 204 Eur (pernai – 617 419 Eur).

  Laukia iššūkiai

  Iš veiklos ataskaitos matyti, kad vėl augo ir narių skaičius. Kovo 27 d. duomenimis, šiuo metu LATGA turi 4830 narių, iš kurių 2211 yra Muzikos kūrinių ir muzikos kūrinių teksto autoriai bei leidėjai. Literatūros, dramos ir audiovizualinių kūrinių autorių (jiems priskiriami režisieriai, scenarijaus autoriai, dialogo autoriai, operatoriai, dailininkai, muzikos, sukurtos specialiai audiovizualiniam kūriniui, autoriai) šiuo metu yra 1572, vizualiųjų menų kūrinių autorių (dailininkų, skulptorių, grafikų, dizainerių, architektų, taikomojo ar monumentalaus meno kūrėjų, iliustruotojų, scenografų, fotografų) –1040. Prie šių skaičių dar reikėtų pridėti 7 kolektyvinius narius. 2016 m. balandžio 5 d. duomenimis Asociacijos LATGA turėjo 4591 narį.

  Deja, tradiciškai pakartotiniame  susirinkime dalyvavo tik nedidelė autorių dalis – vos 85. „Nors narių kasmet daugėja, bet aktyviai dalyvaujančių Asociacijos veikloje trūksta. Liūdna, bet nieko nepadarysi – daugelis autorių negyvena iš savo kūrybos, todėl yra priversti dirbti kitus darbus ir negali dalyvauti net ir tokiuose svarbiuose renginiuose kaip šis susirinkimas“, – reziumuoja Asociacijos LATGA vadovas Jonas Liniauskas.

  Susirinkimas tradiciškai prasidėjo Asociacijos LATGA vadovų – Tarybos prezidento Teisučio Makačino ir direktoriaus J.Liniausko pranešimais.

  Dar vienai ketverių metų kadencijai praėjusių metų pabaigoje prezidentu išrinktas kompozitorius T.Makačinas pabrėžė, kad siektino pajamų didėjimo ir finansinės padėties stabilumo išlaikymo tikslai didina Asociacijos LATGA tarybos ir jos administracijos atsakomybę bei skatina giliau suvokti ir tinkamai reaguoti į iššūkius, keliamus naujojo Autorių teisių įstatymo, – t. y. vis dar nepakankamai reglamentuotos interneto erdvės, dažnu atveju atviro piratavimo ir, vis garsiau girdi-mos akiplėšiškos dezinformacijos, kuria siekiama paslaugų tarifų dempingo metodais perimti autorių kūrinių panaudos kontrolę, o taip pat užsiminė apie mėginimus nesankcionuotai kalbėti asociacijos vardu.

  Problemos – ir švietime

  Direktorius J.Liniauskas tradiciškai pasiruošė du pranešimus. Tame, kuri susirinkimo dalyviams buvo pateiktas raštu, Asociacijos LATGA administracijos vadovas kalbėjo, kad praėjusiais metais, kaip ir 2014-aisiais, teko ne sykį kalbėti su Kultūros ministerija dėl Asociacijos LATGA diskriminavimo kitų asociacijų atžvilgiu, sudarant nevienodas sąlygas.

  Šiame pranešime J.Liniauskas taip pat akcentavo nepakankamą švietimą autorių srityje tiek vidurinėse, tiek aukštosiose mokyklose: „Jokio švietimo autorių teisių klausimais bendrojo lavinimo mokyklose, aukštosiose vykdomi autorių teisių apsaugos projektai labiau primena anekdotus, kai juos vykdo visai autorių teisių srityje kompetencijos neturintys asmenys.“

  Kitame pranešime, kurį viešai išgirdo VNS dalyviai, Asociacijos LATGA vadovas šmaikščiai paaiškino, kodėl pakėlė algas asociacijos specialistams – pasirodo, kai kurių jų algos buvo „pavojingai priartėjusios prie valytojų gaunamo uždarbio“. „Supratau, kad reikia kovoti ne su pasekmėmis, o su priežastimis: todėl valytojas atleidau, kad nebūtų į ką lygiuotis. Bet darbuotojai vis tiek liko nusiminę, todėl jiems teko padidinti atlyginimus 15 proc., juolab, kad atlyginimai tikrai buvo susmukę, palyginus su nuperkamų kalafiorų kiekiu“, – kalbėjo jis.

  Šiuo metu Asociacijoje LATGA dirba 39 darbuotojai, vidutinis mėnesio atlyginimas – 1170 Eur (į rankas). „Jeigu užsiimtumėme įdomiąja matematika, tai paaiškėtų, kad kiekvienas darbuotojas sugeneravo beveik po 182 tūkst. Eur. Sutikite, tai tikrai nemenka suma“, – skaičiuoja Asociacijos LATGA vadovas.

  Susirinkimas vyko kaip niekad sklandžiai – visi planuoti dokumentų pakeitimai patvirtinti be didelių ginčų, nors susirinkimo darbotvarkė buvo itin įtempta. (Priimtų dokumentų sąrašą ir metinę LATGA veiklos ir finansines ataskaitas galima rasti www.latga.lt). Kitas narių susirinkimas planuojamas lapkritį.

  Visos LATGA aktualijos tavo el. pašte

  Prenumeruok naujienlaiškį.